Az ilyen típusú egyenleteket hogyan kell deriválni, mi a szabály?


Ilyenekre gondolok pl. hogy x^cosx; x^((x)^2+2x+2).

Vagy pl x^x, itt miért az a megoldás, hogy x^x*(ln(x)+1),

miért nem x^x*ln(x)*1?



2016. aug. 30. 14:33
 1/2 tatyesz ***** válasza:

x^x=e^(ln(x^x))=e^(x⋅lnx)


Összetett függvény deriválási szabálya:


[f(g(x))]'=f'(g(x))⋅g'(x)


Itt f(x)=e^x és g(x)=x⋅lnx


Ekkor


f'(g(x)) = e^(x⋅lnx) = x^x


és


g'(x)=1⋅lnx + x⋅1/x = lnx + 1


Tehát (x^x)' = x^x⋅(lnx + 1)

2016. aug. 30. 15:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2016. aug. 30. 16:00