Aki jó matekból, letudná nekem vezetni ezt a feladatot?


Melyek azok az a, b egész számok, amelyekre lg(3a+2b) =lga+lgb?


Próbálkoztam már vele, de ilyet még nem vettünk a suliban és csütörtökön dogát írunk, de ezt a feladatot el se tudom kezdeni



2016. aug. 29. 09:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Logaritmus azonosságai: lg a + lg b = lg ab.

Ez alapján, lg (3a+2b) = lg (ab).

A valós számok halmazán kikötések: ab > 0, (3a+2b) > 0, ami összességében a>0, b>0 feltételrendszert ad.

Mivel a logaritmus függvény szig. mon., elhagyhatjuk az lg-t:

3a+2b = ab |-2b

3a = ab - 2b = b(a-2) | /a-2

3a / (a-2) = b.

2016. aug. 29. 13:48
 2/4 anonim ***** válasza:
lemaradt hogy mivel b > 0 és b = 3a / (a-2). Ezért 3a / (a-2) > 0 akkor és csak akkor ha a > 2. Így a megoldás b = 3a / (a-2) minden a>2 esetén.
2016. aug. 29. 13:50
 3/4 tatyesz ***** válasza:

Kikötés: a, b >0


1. lg azonosság alkalmazása:


lg(3a+2b)=lg(ab)


2. lg szig mon. miatt:


3a+2b=ab /-3a-2b


0=ab-3a-2b /+6


6=ab-3a-2b+6


6=(a-2)(b-3)


Két egész szám szorzata 6:


6 = 1 ⋅ 6 = 6 ⋅ 1 = 2 ⋅ 3 = 3 ⋅ 2


a - 2 = 1 ⇒ a = 3

b - 3 = 6 ⇒ b = 9


stb.

2016. aug. 30. 09:22
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségeteket! :)
2016. aug. 30. 20:52