Két pozitív szám összege 6, köbeik összege 72. Mennyi ezen két szám szorzata?


2016. aug. 27. 14:04
 1/7 anonim ***** válasza:
25%

I. a+b=6

II. a^3+b^3=72

Két egyenlet, két ismeretlen, kifejezed az egyik egyenletből "a"-t behelyettesíted a másik egyenletbe.

Vagy józan paraszti ész => próbálgatás

1+5=6

1^3+5^3=126

Ez nem nyert

2+4=6

2^3+4^3=72

Bingó

2016. aug. 27. 14:11
 2/7 anonim ***** válasza:
50%
Remélem szorzás megy!
2016. aug. 27. 14:12
 3/7 dq ***** válasza:
34%

a=(6-b)

helyettesítéssel egy másodfokú egyenletet kapsz b-re:


> b^3+(6-b)^3=72


(ebből a harmadfokú tag kiesik)

ennek megoldásai a 2 és 4, (több nincs), mindkettő pozitív, tehát 'b' lehet 2 és 4, ennek megfelelően 'a' lehet 4 és 2.


Az első válaszadó válasza sajnos 0 pontot ér, ha így csinálja, akkor minimum 3 számpárt kellett volna keresnie.

2016. aug. 27. 14:42
 4/7 anonim ***** válasza:

Teljesen jó, ha megkeresed a két számot és összeszorzod őket, de nincs rá semmi szükség. Ez a feladat arra próbál rávezetni, hogy kifejezésekkel dolgozz, ne konkrét számokkal.


72=a^3+b^3=(a+b)(a^2+b^2-ab)=6(a^2+b^2-ab), tehát 12=(a^2+b^2-ab)


36=6^2=(a+b)^2=(a^2+b^2+2ab)


36-12=24=3ab

ab=8

2016. aug. 27. 15:23
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg a és b kiszámítása nélkül:


a^3 + b^3 = (a+b)*(a^2-ab+b^2) =

=(a+b) * ((a+b)^2 - 3ab).


Ide behelyettesítve:

72 = 6 * (36-3ab),

ezt megoldva

36-3ab = 12,

ab = 8 .

2016. aug. 27. 15:26
 6/7 anonim ***** válasza:
51%

Az ilyen feladatoknál az az "elegáns" megoldás, hogy a számokat nem határozzuk meg pontosan, lévén csak a szorzatuk a kérdés. Írjuk fel a két egyenletet az előttem szólók szerint:


I. a+b=6 }

II. a^3+b^3=72 }


Osszuk el a II. egyenletet az I.-vel, ekkor az azonosság alapján a bal oldalon a^2-ab+b^2 lesz, jobb oldalon pedig 12:


III. a^2-ab+b^2=12


Térjünk vissza egy pillanatra az I. egyenletre; ha négyzetre emeljük mindkét oldalát, ezt kapjuk: a^2+2ab+b^2=36, tehát a^2+b^2=36-2ab, ezt írjuk be a III.-ban a^2+b^2 helyére:


36-2ab-ab=12,


24=3ab, erre


8=ab adódik, és ezt kerestük.


Ha konkrétan a számokra vagyunk kíváncsiak, akkor a fenti eljárást kell követni.

2016. aug. 27. 15:34
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi a segítséget!!! :))
2016. aug. 27. 15:48