Egy m=15mg tömegű pók 3 mikrométer fonálon lóg. A fonál szakítószilárdsága háromszor nagyobb mint az acélé. Hányszoros biztosítással védi életét a pók? Mekkora tömegű zsákmányt ejthet ahhoz, hogy egy pókfonál még meg tudja tartani őt és zsákmányát?

A 9. -es fizikakönyvben találtam ezt a feladatot. Hogyan kell megoldani?

2016. aug. 15. 21:29
 1/4 anonim ***** válasza:
nem írtad, hogy milyen fajta pók, milyen napszak van, milyen évszak, milyen helyiség? ez mind befolyásoló tényező lehet.
2016. aug. 15. 21:42
 2/4 anonim ***** válasza:

a pók lóg tehát m*g erővel -> 1.5 × 10-5 * 9,81=1,47*10^-4 N


Az acél szakítószilárdsága 400 MPa. A szakítószilárdság terhelőerő/keresztmetszet (F/S0). A pókháló Rm-je 1200MPa.

Hiányzik a keresztmetszet kiszámításához szükséges adat.


mondjuk a pókháló átmérője és akkor S0=(d^2*pí)/4

szerintem erre vonatkozik a mikrométeres adat


Amikor egyébként szerkezeti elemre méretezünk, akkor azt általában nem szakítószilárdságra, hanem folyáshatárra tesszük, mert a képlékeny alakváltozás kifáradáshoz vezet, az meg ahhoz, hogy eltörik a g€cibe.

Meg általában van az anyagnak önsúlya is.


F= 1,47*10^-4 N

S0= 0,03mm^2*pí/4 =2,83*10^-3 mm^2


akkor a feszültség -> 0,0519 Mpa


"Mekkora tömegű zsákmányt ejthet ahhoz, hogy egy pókfonál még meg tudja tartani őt és zsákmányát?"


azonos keresztmetszeten a legnagyobb problémamentesen alkalmazható erőt praktikussági okokból én nem szakítószilárdságra méretezném ha pók lennék


úgy kéne megcsinálni, hogy folyáshatár/(biztonsági tényező) = F / kersztmetszet

és ebből az F-et kiszámolni és megszorozni 10-el és kapsz egy kg értéket

2016. aug. 15. 22:36
 3/4 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy szar megoldás, ne higgy neki, inkább válaszolj az én kérdéseimre.
2016. aug. 15. 22:37
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

A feladatban sajnos csak ennyi adat volt megadva, és nagyon hiányolom a keresztmetszeti területre, vagy az átmérőre vonatkozó adatot.

2016. aug. 16. 08:57