2016. aug. 15. 14:23
1/2 anonim válasza:
A gázelegy átlagos moláris tömege M = 1,862 * 29 = 54 g/mol.
M(C3H8) = 44 g/mol
M(C4H10) = 58 g/mol
1 mol elegyben X mol a propán és 1-X mol a bután.
54 = 44 * X + 58 * (1 - X)
amiből X = 0,286 mol
0,286 mol propán 1,43 mol oxigénnel, 0,714 mol bután 4,61 mol oxigénnel reagál, azaz 1 mol elegyhez 6,04-szoros anyagmennyiségű O2 szükséges, így 5 dm3 elegyhez 30,2 dm3 O2 szükséges.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm !
2016. aug. 16. 11:30