f=(x-1)^10+(x-2)^10

g=x^2-3x+2=(x-1)(x-2)

Határozd meg az f polinomnak a g polinommal való osztási maradékát. Tudom,hogy kell polinomokat elosztani,de mit kell csinálni,amikor ekkora a hatványkitevő?



2016. jún. 28. 15:22
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha tudod, akkor azt is tudod, hogy ugyanazt. Legfeljebb az eredmény első tagja magasabb fokszámú. Itt például 6. hatvány.
2016. jún. 28. 15:35
 2/4 A kérdező kommentje:
most mindkettőt emeljem 10-ik hatványra?
2016. jún. 28. 16:14
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem kell elosztanod, csak a maradekot kerdezik. Ez egy kongruencias feladat.
2016. jún. 28. 17:26
 4/4 bongolo ***** válasza:
62%

Nem tudom, tanultatok-e valami más módszert, vagy esetleg #3 megmondja, mire gondolt, de én így tudom megcsinálni:


f/g = ((x-1)^10+(x-2)^10) / ((x-1)(x-2))

f/g = (x-1)^9 / (x-2) + (x-2)^9 / (x-1)


A polinom-maradék tétel szerint f(x) maradéka (x-a)-val való osztás után éppen f(a). Ezért:

  (x-1)^9 ≡ 1 (mod x-2)

  (x-2)^9 ≡ -1 (mod x-1)

vagyis

  f/g = polinom + 1/(x-2) - 1/(x-1) = polinom + 1/((x-1)(x-2))


Tehát a keresett maradék 1.

2016. jún. 29. 18:38