Polinomok maradékos osztása? Hogyan?


Nem boldogulok velük :-(


(x^3-3x^2-50):(x-5)


(2x^3+7x^2-240):(x-4)


Az első megoldása elvileg x^2+2x+10 lenne, a másodiké 2x^2+15x+60.Az első két tagig eljutok, de az utolsó sehogyan sem jön ki.


2013. szept. 23. 15:41
 1/6 A kérdező kommentje:
az elsőnél 40 jön ki maradéknak, a másodiknál 180 :-(
2013. szept. 23. 15:42
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha az első két tag megvan, akkor valószínűleg számolási hiba van a dologban. :)


(x^3-3x^2-50):(x-5)

Polinomok osztása esetén fogjuk a legmagasabb kitevőjű tagot (itt x^3) és azt keressük hányszoros többszöröse az osztó legnagyobb tagjának (itt x)

Megoldás: x^2

Ezzel "visszaszorozva" az osztót x^3-5x^2 -et kapunk

Ezt kivonva a polinomból folytatjuk az osztást amíg lehet, most már a 2x^2-50 polinommal. --> 2x --> -10x-50 --> 10


Remélem érthető (?)

2013. szept. 23. 15:59
 3/6 anonim ***** válasza:

Itt is láthatod:

[link]

Ennyiből már érted, vagy kell további magyarázat?

A másiknál sincs maradék!

2013. szept. 23. 16:19
 4/6 anonim ***** válasza:
(x^3-3x^2-50)/(x-5)=(x^3-5x^2+2x^2-50)/(x-5)=x^2(x-5)+2(x-25)/(x-5)=x^2(x-5)+2(x-5)*(x+5)/(x-5)=(x-5)*(x^2+2x+10)/(x-5)=x^2+2x+10
2013. szept. 23. 16:24
 5/6 anonim ***** válasza:

És a második feladat:

(2x^3-8x^2+15x^2-240)/(x-4)=2x^2(x-4)-15(x^2-16)/(x-4)=(x-4)(2x^2+15x-60)/(x-4)=2x^2+15x-60

2013. szept. 23. 17:05
 6/6 A kérdező kommentje:
jaaaaaa.....lemaradt az egyik iksz mind a két helyen, és ez okozta a zavart :-) köszi! :-)
2013. szept. 23. 17:45