Tudnátok segiteni egy-két matek példában? (Százalékszámítás, aránypárok, polinomok)


1.példa: A számítógép ára előbb 18%-al emelkedett,majd le lett árusítva 14%-kal.A mostani Ára 76 110 forint. Mennyibe került drágulás előtt?


2.példa: Napi 8 óra munkával 20 munkás 15 nap

alatt 1 200 000 forintot keresett.Mennyi óra lesz szükséges naponta 40 munkásnak hogy 10 nap alatt

1 000 000 forintot keressen?


3.példa:Bontsd tényezékre a polinomokat:

a.) x²- 2/x + 1/16

b.) x³-12x²y + 48xy² - 64y³


4.példa:Végezd el az osztást!

(7x a negyediken - 4x³ + 4x² + 46x + 1) : (x + 3) = ?


ma irtunk dolgozatot , és nem tudom hogy jól csinált e őket. Nagy segitség lenne ,ha megcsinálnátok nekem! Elég csak a végeredmény is, papíron egyszerűbb kiszámolni, csak az eredményeket leirjátok. Vagy ahogy akarjátok. Kösz előre is.


2012. dec. 14. 20:46
 1/9 anonim ***** válasza:

1. kezdeti ára legyen x

x*1,18*0,86=76110 --> x=75000 volt a kezdeti ár

2012. dec. 14. 20:57
 2/9 A kérdező kommentje:
én meg 73.182 egész valamennyit kaptam :( Nemigaaaz
2012. dec. 14. 21:03
 3/9 anonim ***** válasza:
A 75000 biztosan jó. (ha jól írtad le a feladatot)
2012. dec. 14. 21:09
 4/9 A kérdező kommentje:
Nem értem hogy lehet 75000 et kapni...
2012. dec. 14. 21:40
 5/9 anonim ***** válasza:

Legyen a kezdeti ára x.

Ha 18%-kal nőtt, akkor 118% lett az eredeti árának, vagyis 1,18-szorosa. Tehát a növelés után az ár 1,18x. Ezután csökkentik 14%-kal, vagyis a 86%-ára, vagyis 0,86-szorosára. Arra kell vigyázni, hogy itt a csökkentésnél nem az eredeti árat csökkentik, hanem a már megnövelt árat. Tehát ekkor az ár 1,18x*0,86, vagyis 1,0148x. Ez lett a 76110.

Tehát van egy egyenletünk, miszerint:

1,0148x=76110 /:1,0148

x=75000

Tehát a kezdeti ár 75000 ft volt


Ellenőrizhetjük is:

Kezdetben 75000.

Ha növeljük 18%-kal, akkor lesz belőle 88500 forint. Ez a drágítás utáni ár. Ezt 14%-kal csökkentve lesz 76110 forint.

Ez szerepelt a feladatban is, tehát jó a megoldás.

2012. dec. 14. 21:53
 6/9 A kérdező kommentje:
köszi a válaszod! értem mostmár...
2012. dec. 14. 21:58
 7/9 anonim ***** válasza:

2.

1 órai bér: 1 200 000/(8*15*20) = 500 forint

Tehát akkor 500*40*10*x(a dolgozott órák száma)=1 000 000

x=5

2012. dec. 14. 22:03
 8/9 A kérdező kommentje:

ez jó lett.. énis ennyit kaptam.

a 4. példa még nagyon érdekelne...

2012. dec. 14. 22:11
 9/9 A kérdező kommentje:
vagyis inkább a 3. , elnéztem... Szóval a 3. példát még jó lenne ha valaki elmondaná..
2012. dec. 14. 22:17