Meg tudnátok oldani az alábbi gyakorlatot?


1.Igazoljátok, hogy a,(b) + b,(a)=(a+b)x1,(1) !

(Az a,(b) és b,(a) fölött vonal van.)



2016. jún. 20. 17:32
 1/4 anonim ***** válasza:
Speciel mit jelöl az x,(y) elrendezés?
2016. jún. 20. 17:50
 2/4 anonim ***** válasza:

A kontextusból szerintem nem nehéz kitalálni....


a,(b)=a,bbbbbb...

2016. jún. 20. 18:05
 3/4 anonim ***** válasza:

És ha jól sejtem, akkor a és b egyjegyűek, mert például 10,1010...+10,101010...=20,202020, erre pedig nem igaz.


Bontsuk két részre a problémát:


1. eset: 0<=a+b<=9, ekkor egyszerűen össze tudjuk őket adni, ekkor [a+b],(a+b) számot kapjuk, ebből kiemelhető a+b, így kapjuk: [a+b]*1,1, ezt kellett belátni.


2. eset: 10<=a+b<=18 (értelemszerűen két egyjegyű szám összege legfeljebb 18 lehet), ekkor csökkentsük az egyik számot annyival, hogy az összegük a fenti esetre hajazzon; létezik k, hogy 0<=a+(b-k)<=9, ekkor ezt az összeget kapjuk:


a,(b-k)+[b-k],(a), ebből az összegből így pont k,(k) lett kivonva, tehát az összeghez hozzá kell adnunk, hogy az eredetit visszakapjuk:


a,(b-k)+[b-k],(a)+k,(k)


Az előző esetben láttuk, hogy mi van akkor, hogy ha az összeg legfeljebb 9, úgyhogy


a,(b-k)+[b-k],(a)=[a+b-k],(a+b-k), ebből kiemelhető [a+b-k], így kapjuk, hogy [a+b-k]*1,1. Ehhez még hozzájön +k,(k), ami felírható k*1,(1), alakban, így pedig kiemelhető belőle 1,(1):


1,(1)*[a+b-k+k] ez pedig történetesen 1,(1)*[a+b]-vel egyenlő, amit be kellett látnunk.

2016. jún. 20. 18:59
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom! :)
2016. jún. 20. 22:16