Kémiai egyenlet és levezetése, tufan segíteni valaki?


Kaptam két kérdés háziként de nem tudom hogy àlljak hozzá.

1, Számítsd ki, hogy 20 tömeg%- os sósavat hány g nátriumhidroxidot tartalmazó oldattal lehet semlegesíteni

2, Számítsd ki hogy 5 g nátrium-hidroxidot tartalmazó tartalmazó oldatot hány g 10 tömeg%-os sósavval leehet semlegesíteni

Oh és még kérdezném hogyha egy atomból molekula lesz akkor a tömege a kétszerese lesz. Apoláris molekulára gondoltam pl. Cl2



2016. máj. 29. 17:32
 1/8 A kérdező kommentje:
*tudna
2016. máj. 29. 19:35
 2/8 anonim ***** válasza:

Először is értelmezd magadban, hogy mit kellene tudnod csinálni hogy megoldhasd a feladatot? Hát felírni a reakcióegyenleteket! Reakcióegyenlet nélkül nem igazán tudsz továbbhaladni, azt továbbvive tudsz sikeresen számolni. + ugyanaz a 2 számolásnál az egyenlet :)


1, Semlegesítési, tehát sav + bázis --> só + víz keletkezik általánosan felírva - full semleges oldat persze, mivel különleges fajtája a közömbösítésnek. Nade visszatérve a reakcióra:

NaOH + HCl = NaCl + H₂O

Alap reakcióegyenletbéli tömegek: 40g + 36,5g = 58,5g + 18g


Mit jelent az hogy 20 w%-os a sósavunk? Azt, hogy 100g oldatban van 20g oldott anyag, mi most viszonyítsuk ezt az alap egyenletbéli 36,5g sósavoldathoz! Tehát ha tudjuk, hogy

100g oldatban 20g sósav van

36,5g oldatban Xg sósav van


Egyenes arányosság alapján: X = 36,5*20/100 = 7,3g HCl - oldott anyag - van benne. Ezt a számot továbbvisszük számolni a reakcióegyenletbéli alaptömegekkel.


Nekünk csak a bal oldalon levő tömegek érdekesek, szintén arányítjuk őket és megkapjuk.

NaOH + HCl = NaCl + H₂O

40g + 36,5g

yg + 7,3g


Szintén egyenes arány alapján megkapjuk y-t: Y = 7,3*40 / 36,5 = 8g NaOH-oldattal lehet semlegesíteni.


2, I. Tudod az alap reakcióbéli tömegeket és a rendelkezésre álló - reagálandó - NaOH tömegét (5g), tehát egyenes arányossággal megkapod a szükséges sósav mennyiségét.

II. Mit jelent a 10 w%-os oldat? 100g-ban 10g sósav, akkor valamennyi oldatban az általad kiszámolt sósav mennyiség van benne. Egyenes arányosság ismét (mi vegyészkeresztnek hívjuk :D) és megkapod a kellő mennyiséget, csak h legyen kis feladatod! ;)


Pontosításképpen; az apoláris elemmolekulák esetén igaz, hogy a tömegük 'megkétszereződik'. Klórmolekulában 35,5*2 = 71g. De vigyázz CO₂ is apoláris, de 44 g/mol a moláris tömege.

2016. máj. 29. 21:25
 3/8 A kérdező kommentje:

Wow nagyon jól elmagyaráztad! Tanulsz ilyesmit vagy csak szimplán szereted?

És nagyon köszönöm, tényleg hálás vagyok, számomra sok múlik ezen a kérdéseb :)

2016. máj. 29. 21:41
 4/8 anonim ***** válasza:

#2-es voltam

Jelenleg kéttannyelvű vegyész szakos vagyok emelt kémiával és angollal, szóval igen :) Amúgy meg a legjobban a kémiát szeretem, és egyértelműen vegyész leszek, most kutatói pályán filózom és azon belül szerves kémiás terület..

Aztán már más is mondta, hogy jól magyarázok és legyek tanár, szóval majd kialakul - akkor viszont egyetemi tanár már kis kutatócsoporttal..

Lényeg a kémiában, hogy logikusan végiggondold - akár számolási, akár elméleti - és a dolgok mögé láss, ez megteremti a komplex megértést és voilá. Nah jó, áradozásom határtalan.. :D

2016. máj. 29. 21:58
 5/8 A kérdező kommentje:
Az 1.-nél kihagytam hogy 146 g 20 tömeg%-os sósav. Ha ezt behelyettesítem a 36,5 g sósav helyére az eredmény jól fog változni, mármint csak kicserélném a számokat és úgy folytatnám. Vagy az egészet előlről?
2016. máj. 29. 22:10
 6/8 anonim ***** válasza:

Nahaha! Akkor ezért volt hiányérzetem nekem. :D


Akkor mit tudsz? Hogy

100g oldatban van 20g sósav

146g oldatban van Xg sósav


Kiszámolod X-et és azzal haladsz tovább az egyenletben :)

2016. máj. 29. 22:13
 7/8 A kérdező kommentje:
Csak az a baj hogy nehezen látok a "dolgok mögé". De én is szeretem a kémiát, csak van hogy falba útközöm vele.
2016. máj. 29. 22:13
 8/8 A kérdező kommentje:
Oh szuper és köszönöm :)
2016. máj. 29. 22:14