A feladat így szól: a Nagymaros es Zebegeny kozotti 12 km-es utat nehany barat egyutt tette meg. Az ut masodik feleben a sebesseguk 1,5 -szer nagyobb volt, mint az ut elso feleben. A kirandulas ideje piheno nelkul 5 ora volt. Az egyes szakaszokon a sebesseguk allando. Kerdes: szamitsd ko a sebessegeket az ut elso es masodik feleben?

Hatarozd meg az elso es masodik szakasz hosszat!

Hogyan kell ezekhez a feladatokhoz neki kezdeni?



2015. aug. 22. 21:03
 1/3 anonim ***** válasza:

út első fele: x óra és y sebesség

út második fele: (5-x) óra és 1,5y sebesség


Összesen xy+(5-x)*1,5y=12


Ebből y=-(24/(x-15))

Azok az x-ek és y-ok, amik ezt kielégítik, jó megoldások. Feltéve, hogy 0<x<5 és y>0

2015. aug. 22. 21:52
 2/3 kori80 válasza:

A szakasz hossza alatt az időt érted, ami kellett a megtételéhez? Más esetben nem megoldható.

Az összes út 12km

Az első szakaszban a sebesség v

A másodikban v(2)=1,5v


Az első szakaszt (6km-t) t1 = 6km/v alatt tették meg

A másodikat t2 = 6km/1,5v


A két idő együtt 5 óra:

5h = t1 + t2

5h = 6km/v + 6km/1,5v

5h = 6km/v*(1 + 1/1,5) = 6km/v*(3/3 + 2/3)

5h = 6km/v*5/3 = 10km/v

v*5h = 10km


v=2km/h Megvan a sebesség.


Az előbb felírtuk, hogy t1=6km/v tehát 6/2=3 óra

Így t2=2 óra.


Az ilyen feladatokban mindig az a lényeg, hogy a megadott infókat lefordítsuk matekra :D

Például, hogy t1 + t2 = 5h

Meg a kérdés v=?

Ezen kívül pedig azon kell gondolkozni, hogy hány ismeretlenünk van. Eleinte adódott, hogy nem ismertük a t1, t2, és v-t sem. Innentől kell gondolkodni, hogy melyiket tudjuk kifejezni a többi segítségével, hogy egyre kevesebb legyen. Esetünkben a t=s/v képletet alkalmazhattuk a részidők kiszámolására. És egyedül maradt a v. Ha van egy olyan egyenletünk, ahol már csak egy ismeretlenünk van, tök mindegy hogy hogyan, akkor nyert ügyünk van.

2015. aug. 22. 22:40
 3/3 anonim ***** válasza:

1. vagyok


Elnézést, én az első és második felébent úgy értelmeztem, hogy két különböző sebességű szakasz van, de a hosszukat nem ismerjük.


De valóban, nyelvtanilag ez 6-6 km-t jelent és így a második válaszolónak van igaza.

2015. aug. 22. 22:47