Hogyan számítsam ki ez a két feladatot? (Kémia, mészkőégetés)


"Számítsd ki, hogy 280 kg égetett mészből hány kg oltott mészkő keletkezik?"

"Számítsd ki, hogy 28 kg égetett mészkőelőállításához legalább hány kg mészkő szükséges!"

Dolgozati kérdések és háziként kaptuk. Nem értem hogyan kell kiszámítani, valaki tudna segíteni?



2016. máj. 18. 08:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Ca(OH)2 + CO2 ® CaCO3 + H2O
2016. máj. 18. 08:29
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de hova kell behelyettesítenem az értékeket? Esetleg tudnál segíteni hogyan vezessem le?
2016. máj. 18. 13:39
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Nevezéktan

2. Sztöchiometria

3. Számolás.


Az égetett mész a CaO, az oltott mész a Ca(OH)2, a mészkő a CaCO3.


Az oltott mész előállítása égetett mészből:


CaO + H2O = Ca(OH)2, rendezed az egyenletet, megnézed, hogy mindkét oldalon minden atomból (~) ugyanannyi legyen. Itt mindkét oldalon ugyanannyi Ca, O, és H atom van, így ez jó, a sztöchiometria 1:1, mert 1 mol CaO-ból 1 mol Ca(OH)2 keletkezik. Kiszámolod n=m/M képlettel, hogy a 280 kg hány mol CaO, annyi mol Ca(OH)2 keletkezik. Mivel az megint anyagmennyiség lesz, beszorzod a moláris tömegével, mivel m=n x M -> így megkapod, hogy hány kg az oltott mész.


A következőt ugyanígy, csak égetett meszet állítasz elő mészkőből, azaz hevíted:


CaCO3 = CaO + CO2


Ezt ugyanígy. Megnézed, hogy HA 28 kg égetett meszed van, az hány mol, 1 molhoz mennyi mészkő kell (ugye megint csak 1), és annyi molhoz mennyi mol (egyenlet szerint ugyanannyi), innen meg megvan a tömege.

2016. máj. 18. 13:58
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget :)
2016. máj. 19. 15:37