Hogy számolhatnám ki hogy egy 1,13 négyzetcentiméteres jukon 3,5 liter víz 5 bár nyomáson mennyi idő alatt áramlik ki?
2016. jan. 30. 20:58
 1/4 Csicsky ***** válasza:

A víz kinyomása közben végzett munka egyenlő a kiáramlott víz mozgási energiájával:


W = F*s = p*S*s = p*V = 1/2*m*v² = 1/2*ρ*V*v² (S = keresztmetszet)


p*V = 1/2*ρ*V*v²


p = 1/2*ρ*v²


V = S*s = S*v*t


t = ?


Ha ennek az alapján nem tudod kiszámolni, szólj.

2016. jan. 30. 23:29
 2/4 A kérdező kommentje:
Kösz szpen :) Csak elég rossz vagyok fizikából ezért nem tudom kiszmolno.
2016. jan. 31. 08:24
 3/4 Csicsky ***** válasza:

Nem tudom, hogy nem-e késtem el a válasszal, de sajnos csak most vettem észre az üzenetet.


S = 1,13 cm² = 0,0113 dm² = 0,000113 m²

V = 3,5 liter = 0,0035 m³

p = 5 bar = 500 000 Pa = 500 000 N/m² = 500 000 Nm⁻² = 500 000 kgm⁻¹s⁻²

ρ = 1 000 kg/m³ = 1 000 kgm⁻³ (víz sűrűsége)

t = ?


W = F*s = p*S*s = p*V = 1/2*m*v² = 1/2*ρ*V*v²


p*V = 1/2*ρ*V*v²


p = 1/2*ρ*v², ebből:

2*p/ρ = v²

v = √(2*p/ρ)


V = S*s = S*v*t


t = V/(S*v) = V/(S*√(2*p/ρ)) = V/(S*√(2*p)/√ρ) = V*√ρ/(S*√(2*p)


t = 0,0035*√1000/(0,000113*√(2*500000)) = 0,0035*√1000/(0,000113*√1000000) = 0,0035*31,622778/(0,000113*1000) = 0,11069723/0,113 = 0,97 s

2016. febr. 1. 23:25
 4/4 Csicsky ***** válasza:

Helyesen:


t = 0,0035*√1000/(0,000113*√(2*500000)) = 0,0035*√1000/(0,000113*√1000000) = 0,0035*31,622778/(0,000113*1000) = 0,11069723/0,113 = 0,98 s

2016. febr. 1. 23:30