Végtelen sor összege: SUM (k=1-> végtelen) : k* (1/3) ^k?

Hogyan kell megoldani, a k szorzóval mit kell csinálni?

2016. máj. 18. 00:16
 1/4 anonim ***** válasza:
Az talán segít a k szorzón, ha észreveszed, hogy a k*x^(k – 1) éppen az x^k deriváltja. Itt most az x = 1/3 helyettesítés meg valami 3-mal szorzás/osztás fog segíteni, ugye.
2016. máj. 18. 10:24
 2/4 anonim ***** válasza:
Biztosan lehet a részletösszegekre valami zárt formulát megadni, de kis gondolkodás után feltűnhet az embernek, hogy ez nem más mint a sum((1/3)^k, k= 0->inf) végtelen sor önmagával vett Cauchy-szorzatának az 1/3-szorosa. És mivel a sum((1/3)^k, k= 0->inf) sor abszolút konvergens, így igaz, hogy saját magával vett Cauchy-szorzatának összege megegyezik a sorösszeg négyzetével, ami ugyebár 1/(1-1/3)==1/(2/3)=3/2. Tehát a szorzat 9/4, aminek az 1/3-szorosa 3/4.
2016. máj. 18. 10:48
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Annak, aki nem ennyire gyakorlott és nincs sajnos most arra elég ideje, hogy ebben ennyire elmélyedjen, annak van valami módszer, hogy meg tudjon egy ilyet oldani?

Az első a deriválttal mit szeretett volna?


Köszi!

2016. máj. 18. 12:03
 4/4 anonim ***** válasza:

Valószínűleg arra gondolhatott, hogy sum(x^k, k=0->infinity) egy nevezetes Taylor-sor, méghozzá az f(x)=1/(1-x) függvényt állítja elő a (-1, 1) intervallumon. A hatványsorokat lehet tagonként deriválni, így f'(x)=1/(1-x)^2=sum(k*x^(k-1), k=1->infinity), ami már majdnem a fenti végtelen sor, az csak egy x-es szorzóban tér el tőle, így annak a sornak az összege x*f'(x)=x/(1-x)^2. És ezt kell az x=1/3 pontban kiszámolni: (1/3)/(1-1/3)^2=(1/3)/(2/3)^2=(1/3)/(4/9)=(1/3)*(9/4)=3/4, mint az előbb.

Ehhez persze tisztába kell lenni alapvető hatványsoros fogalmakkal.

A definíció szerinti, részletösszegek határértékének meghatározása általában nehézkes, szóval sajnos nem árt ezeket a trükköket ismerni.

2016. máj. 18. 12:38