Matek, algebrai tört. Hogy kell megoldani?


Két algebrai tört osztása, kilencedikes anyag. Igazából nem házi feladat, már nem vagyok iskolás, de valakit "tanítok", és ezt is tudnia kéne. (A kilencedikes füzetem elveszett.)


Ez a feladat:

((a/(a+1))+1):(1-((3a^2)/(1-a^2)))


Képen (bocs a minőségért):

[link]



2016. máj. 9. 11:43
 1/3 anonim ***** válasza:

Átírod mindkét zárójelben az 1-et, hogy össze tudd adni őket zárójelen belül:

a/(a+1) + 1 = a/(a+1) + (a+1)/(a+1) = (a+a+1)/(a+1) = (2a+1)/(a+1)


1 - (3a^2)/(1-a^2) = (1-a^2)/(1-a^2) - (3a^2)/(1-a^2) = (1-a^2-3a^2)/(1-a^2) = (1-4a^2)/(1-a^2)


Törtet törttel úgy osztunk, hogy az osztó reciprokával szorzunk:


(2a+1)/(a+1) * (1-a^2)/(1-4a^2) = [(2a+1)*(1-a^2)]/[(a+1)*(1-4a^2)]


Számláló: 2a-2a^3+1-a^2 = -2a^3-a^2+a+1

Nevező: a-4a^3+1-4a^3 = -8a^3+a+1


Igazából ez az egyik megoldásmenet, tovább nem számolnám, mert már belegabalyodtam.

Viszont!

Fel lehet ismerni, hogy az (1-a^2) nevezetes azonosság, ami egyenlő (a+1)*(a-1) szorzattal. Ha ebből indulsz ki, akkor lehet, hogy tudsz valahogyan egyszerűsítgetni. :-)

2016. máj. 9. 12:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Először közös nevezőre kell hoznod a számlálót és a nevezőt is külön-külön.


Számláló:

a / (a + 1) + 1 =

= a / (a + 1) + (a + 1) / (a + 1) =

= (2a + 1) / (a + 1)


Nevező:

1 - (3a^2) / (1 - a^2) =

= (1 - a^2) / (1 - a^2) - (3a^2) / (1 - a^2) =

= (1 - 4a^2) / (1 - a^2)


Utána eszünkbe jut, hogy: törttel úgy osztunk, hogy a reciprokával szorzunk

Tehát:


[a / (a + 1) + 1] / [1 - (3a^2) / (1 - a^2)] =

= [(2a + 1) / (a + 1)] / [(1 - 4a^2) / (1 - a^2)] =

= [(2a + 1) / (a + 1)] * [(1 - a^2) / (1 - 4a^2)]


Itt használni kell az "(a + b) * (a - b) = a^2 - b^2" nevezetes azonosságot kétszer:

1 - a^2 = (1 + a) * (1 - a)

1 - 4a^2 = (1 + 2a) * (1 - 2a)


Ezt behelyettesítve:

[(2a + 1) / (a + 1)] * [((1 + a) * (1 - a)) / ((1 + 2a) * (1 - 2a))]


Keresztben lehet egyszerűsíteni (2a + 1)-gyel, illetve (1 + a)-val:

[1 / 1] * [(1 - a) / (1 - 2a)] = (1 - a) / (1 - 2a)


----

Közben megelőztek :)

2016. máj. 9. 12:22
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi!


Először az első megoldást választottam, de elvesztem a megoldás közben. Ezek szerint az volt a gond, hogy nem ismertem fel a nevezetes azonosságot, így már talán könnyebb lesz megoldani. Még egyszer köszi! :)

2016. máj. 9. 12:57