Ezt a Szinusz-tétellel kapcsolatos feladatot hogy kell megoldani?

Egy háromszögben ismerjük két oldal hosszúságnak összegét ez 12cm és az összegben szereplő oldalakkal szemközti 45,7 fokos és 79,4 fokos szögeket.Mekkorák a háromszög oldalai?
2016. máj. 3. 10:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha a nagyobbik oldal hossza x, akkor a rövidebbiké 12-x, ekkot a szinusztétel:


(12-x)/x=sin(45,7°)/sin(79,4°), ebből egyenletrendezés után egy egyismeretlenes lineáris egyenlet lesz, amit már meg lehet oldani. A többi adat kiszámolása, remélem, innen menni fog.

2016. máj. 3. 10:54
 2/4 A kérdező kommentje:
Nekem végül x=8.23 jött ki, de a megoldókulcs szerint nem jó.A megoldókulcsban pedig csak eredmények vannak, a levezetés nincs benne.
2016. máj. 3. 11:44
 3/4 anonim ***** válasza:
2016. máj. 3. 11:59
 4/4 anonim ***** válasza:

Picit másképp.


α = 45,7°

ß = 79,4°

a + b = 12


A szinusz tételből

a*sinß = b*sinα

A két oldal összege

a + b = 12


Az elsőt nullára rendezve a kiinduló egyenletrendszer

(A) a*sinß - b*sinα = 0

(B) a + b = 12


A (B)-t sinα-val beszorozva, az első marad

a*sinß - b*sinα = 0

a*sinα + b*sinα = 12*sinα


A két egyenletet összeadva és kiemelve

a(sinα + sinß) = 12*sinα

ebből

a = 12*sinα/(sinα + sinß)

==================


A kiinduló egyenletrendszerben (B)-t sinß-val beszorozva

a*sinß - b*sinα = 0

a*sinß + b*sinß = 12*sinß


A másodikból kivonva az elsőt és kiemelve

b(sinα + sinß) = 12*sinß

ebből

b = 12*sinß/(sinα + sinß)

==================


A harmadik oldal

c = a*cosß + b*cosα


Ez így már számítható, de lehet szebb is, ha behelyettesítjük a és b előzőleg kapott értékét

c = 12*sinα*cosß/(sinα + sinß) + 12*sinß*cosα/(sinα + sinß)

Kiemelve

c = [12/(sinα + sinß)](sinα*cosß + cosα*sinß)

A második zárójelben a két szög összegének szinusza van, így

c = 12*sin(α + ß)/(sinα + sinß)

=======================

2016. máj. 3. 17:40