Milyen témákat tudnátok javasolni fizika-házidolgozat kapcsán?
Annyira jó, hogy mindenki a fekete lyukakról akar diskurálni, meg előadás minden, úgy hogy fogalma nincs róla.
Ez nem laikusoknak való téma, átlagember halvány fingja nincs róla.
Maradj olyan témakörnél, aminek az alapjait ismered kezdő szinten. Az pont elég.
Majd ha tanulsz évekig relativitáselméletet, meg kvantummechanikát, akkor csinálj belőle dolgozatot...
"Mennyire érintik a fizikát például a fekete lyukak vagy az ikerparadoxon?"
Alapvetően a fizikát érintik. És igen, lehet róluk beszélni anélkül, hogy az ember értené a matematikát mögötte, csak megfelelő helyről kell informálódni.
Pl: iker- és egyéb paradoxon [link]
fekete lyuk: https://www.youtube.com/watch?v=Jap01jgh2C4&index=9&list=PL2..
Kérdező, halvány fogalmad nincs a fizikáról, annak értelméről és jelentéséről.
A kérdésed is inkább az ezotéria kategóriába tartozik...
Saját tudatlanságodból, butaságodból, bolond képzelőerődből kifolyólag pedig inkább ne terjeszd az áltudományos baromságaidat.
Miért tartozna ezotériába, ha házifeladat-kérdés? Miért terjesztenék bármit is egy kérdéssel? Egyáltalán hogyan? Egyetlen feladata lenne ennek az oldalnak, és azzal, hogy a saját véleményedet fejtegeted rólam egyetlen kérdés alapján, sehogyan sem fogod teljesíteni ezt az egy feladatot. Kérlek, hogy miben hiszek és hiszel, az egyáltalán nem kell a másikra tartozzon, de főleg nem tartozik ehhez a kérdéshez.
Nincs sok közöm ehhez a tudományhoz, így igaz, de ennek ellenére még le kell zárjanak belőle.
"És igen, lehet róluk beszélni anélkül, hogy az ember értené a matematikát mögötte, csak megfelelő helyről kell informálódni"
Ezzel nem értek egyet. Ami mellőz mindennemű matematikát, az egyértelműen csak egy zagyva maszlag.
Laikus átlagember számára amit belinkeltél az is csak egy maszlag, mert az értelmét nem fogja abból megtudni...
Úgyhogy javaslom a kérdező maximum az általános iskolai témakörökből válogasson, mivel magasabb szintű témakörhöz nem ért így legfeljebb szinvonaltalan, áltudományos maszlagot terjesztene tovább.
Mondjuk már a kérdező hozzáállása is rossz, ezt bárki látja, hiszen az
- "kifigurázni a követelményt"
- "spirituális dolgok"
kifejezések egyértelműen a népbutítást támogató süket duma űzésére, hiszékenységen alapuló és valós tudományokat meggyalázó semmitmondó értelmetlen szövegokádásra utal.
Ezek nemhogynem tudományosak, hanem tökéletesen tudomytalanok, és a fizika alapvető törvényeinek mondana ellent.
Ezért, a józan paraszti ész is azt diktálja, hogy a kérdés egyértelműen az ezotéria kategóriába tartozik, mert ott foglalkoznak ilyen spirituális, meg jóslási eszméletlen népbutító baromságokkal, amelyek mögött persze mocskos propaganda áll.
Alapvetően nemhogy a fizikához és a házidolgozathoz nem így kell hozzáállni, hanem a józan és mindennapi élethez, a technika világához sem.
Persze be lehet állni az undorító áltudományos propagandába is, de max. a laikusokból lehet hasznot húzni, akik ugye beveszik a legkülönbözőbb áltudományos marhaságokat.
Na látod, ha már itt tartunk, ez is egy szép házidolgozat lenne a következő címmel:
"Áltudományok és a média szerepe napjaink fizikaoktatásában"
Nagyon szép, tartalmas dolgozatot lehetne írni ebből.
Sőt talán volt is előadás ehhez kötődően régebben az MTA-n, tessék utánakeresni, biztos meg lehet találni az előadást videón.
Ha én manapság lennék diák, ebből örömmel írnék egy házidolgozatot.
"Ami mellőz mindennemű matematikát, az egyértelműen csak egy zagyva maszlag.
Laikus átlagember számára amit belinkeltél az is csak egy maszlag, mert az értelmét nem fogja abból megtudni... "
Viszont ha korrekt a tájékoztatás, akkor legalább az elemi ismeretei meglesznek. Ha mindent azonnal csoportelmélettel és funkcionálanalízissel akarunk bevezetni, azzal azt érhetjük csak el, hogy inkább az egyszerűbb, gyorsabb és hamis válaszokat adó ezobaromságokhoz menekülnek az emberek.
Az ismeretterjesztés esetén el kell tekintenünk a mély matematikai tartalomtól, mindössze a megszerezhető ismeretekre támaszkodhatunk, ilyenkor az akadémikus hozzáállás szörnyen kontraproduktív lesz.
"Viszont ha korrekt a tájékoztatás, akkor legalább az elemi ismeretei meglesznek."
Ez elméletileg igaz is lehetne. Viszont fontos észrevétel, hogy mai áltudományos világunkban sajnos nem ez a mérvadó. Gondoljunk csak a média hatására, ahol is gyakran dobálóznak mindenféle tudományos (vagy annak látszó) szakkifejezéssel, amivel ők maguk sincsennek tisztában, nemhogy az átlagemberek (értsd: laikus).
Úgy gondolom, mind a cikkek megírásánál, mind pedig a tudományos hírközlés során alapvető követelmény a tárgyalásmód és a hallgatóság előképzettségének összeegyeztetése.
Hogy egy konkrét példát is említsek, ki ne hallotta volna már számos esetben a "nagy hadronütköztető" vagy éppen a "bozon" kifejezést.
Mivel ezek tudományos kifejezések, ezért a média által nagyon felkapott. A mindennapi hírközlés során természetesen csak dobálóznak ezekkel a szavakkal, és mellette sok-sok rizsa, de érdemben egyszer sem magyarázzák meg, vagy világítanak rá ennek értelmére, vagy arra hogy egyáltalán mit is jelent.
Ezen túl a cikket írók gyakran hajlamosak saját véleményüket is beleszőni ezekbe, amiáltal a valóságot teljesen elferdítik, na ebből születik a népbutítás egyik válfaja.
Egyszerűen látható tehát, hogy ezek a média által közreadott szöveghalmazok egyrészt tudományos szemmel nézve nem állják meg helyüket, másrészt a mindennapi ember számára érdemi információt nem tartalmaznak.
Erről még sokat lehetne persze beszélni, talán aki olvassa ezeket a sorokat, előbb-utóbb megvilágosodik miről is van szó.
Abból is érdemes lehet egyébként egy házidolgozatot írni, hogy az áltudományoknak milyen osztályai vannak, és ezek milyen módon terjednek tovább, milyen mértékben képesek az emberek torzítani az eredeti információn.
Például ezt könnyen reprezentálhatjuk, ha egy kísérletet pl. egy 20-30 fős csoportban elvégezzük. A kérdezőnél akár ez egy része is lehet a dolgozatnak, amit egyik órán kiviteleznek:
A 30 fős társaságot sorba kell állítani. Az első embernek egy egymondatos információt kell a fülébe súgni, majd megkérni őket, hogy szépen sorjában adják tovább az információt.
A legutólsó ember amit hallott pedig össze kell vetni az eredeti szöveggel.
Tessék kipróbálni, azért van az osztály. Döbbenetes eredmény fog kijönni! (nagy eséllyel)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!