Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika háziban kérnék segítség...

Fizika háziban kérnék segítséget (? )

Figyelt kérdés

Szóval ezt kaptuk házinak, ötletem sincs mit kéne csinálnom.


Számítsd ki integrálással a következő függvény Fourier-trafóját: f(x)=1, ha -T/2 < x < T/2, egyébként f(x)=0) ! Mi történik, ha T→∞?


2016. ápr. 26. 19:41
 1/7 anonim ***** válasza:
Például kezdetnek írd fel a Fourier-transzformált definícióját. Vagy nem tudom… Hol akadtál el? Ez még megvan?
2016. ápr. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Sajnos teljes homály, ötletem sincs hogy kéne.
2016. ápr. 26. 20:32
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy tetszőleges f(x) függvény Fourier-transzformáltja ugye definíció szerint

F(ω) = int(f(x)*e^(i*ω*x), x = -∞..∞)

(Lehet még benne 1/gyök(2*π)-s vagy 1/(2*π)-s szorzó, illetve a kitevőben egy '–' előjel, megegyezés kérdése, mindenképpen ellenőrizd a jegyzetedben.)


Na most az esetedben, érdemes három részre bontani az integrált, mert ha x < –T/2 vagy x > T/2, akkor az f(x) = 0. Azaz

int(f(x)*e^(i*ω*x), x = -∞..∞) = int(0*e^(i*ω*x), x = –∞..–T/2) + int(1*e^(i*ω*x), x = –T/2..T/2) + int(0*e^(i*ω*x), x = T/2..∞).

Ezek az integrálok pedig elvileg már nem olyan nehezek. Ha sikerül, akkor írd be az eredményt, és megmondom, hogy jó-e, aztán rátérhetünk a T→∞ kérdésre.

2016. ápr. 26. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Sajnos az integrálással vannak problémáim, így nem vagyok sokkal előrébb.
2016. ápr. 26. 21:01
 5/7 A kérdező kommentje:
Mármint az alap integrálás megy simán, csak például ilyen felírást még nem láttam és nem nagyon látom át hogy akkor most mit meg hogy, plusz az improprius integrál az teljesen ki van esve.
2016. ápr. 26. 21:18
 6/7 anonim ***** válasza:

A két szélső tagot azért remélem, sikerült integrálnod… Másrészt a π-kkel és előjelekkel rendben vagyok? (Csak hogy ne dolgozzak feleslegesen…) Harmadrészt akkor leírom a megoldást, viszont van mit bepótolnod…


F(ω) = int(e^(i*ω*x), x = –T/2..T/2) = [e^(i*ω*x)/(i*ω), x = –T/2..T/2] = e^(i*ω*T/2)/(i*ω) – e^(–i*ω*T/2)/(i*ω) = (e^(i*ω*T/2) – e^(–i*ω*T/2))/(i*ω) = 2*sin(ω*T/2)/ω,

ahol használtuk a szinusz komplexes éados definícióját. Ez lesz a Fourier-transzformált (esetleg még konstansok itt-ott).


Ha T tart a végtelenbe az egy érdekes dolog, amit így kapunk az nem is lesz függvény, mert sehol nincs határozott értéke. Viszont ha ezt a valamit ω szerint integráljuk –∞-től ∞-ig, akkor furcsa dolgot tapasztalunk, ugyanis ez a valami ω = 0 körül a szinusz egy periódusára minden T-re pozitív, így ott ad mindenképpen ad egy pozitív járulékot, viszont ha ω eltér a 0-tól, akkor a T nagy volta miatt olyan sűrűn vannak a szinusz hullámai, hogy kioltják egymást. Szóval ha T tart végtelenhez, akkor ω = 0-ra ez a valami végtelen lesz, különben pedig „átlagosan” 0, ráadásul az ω szerinti integrálja (amit most nem fogok leírni, hogyan kell számolni) az 2*π lesz, tehát ezt a valamit úgy írhatjuk, hogy ha T→∞, akkor

F(ω) = 2*π*δ(ω),

δ(ω) a Dirac-deltát jelöli.

2016. ápr. 26. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Rendben vannak a pi-k és az előjelek, nagyon köszönöm a segítségedet, élet mentő volt. Igen van minek utána néznem, mindenképp megteszem. Köszi mégegyszer.
2016. ápr. 26. 21:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!