Egyenes (normálvektoros) egyenlet feladat? (Ugyancsak érettségis matematika).


[link]


Ez a feladat.


A megoldókulcsos eredmény: 4x-3y=10


Az én megoldásom: -8x + 6y = -8*1 + 6*(-2)

ebből jön: -4x+3y=-10


Az nem baj, hogy pont az ellentettje a megoldásom? Feltétlenül be kéne szoroznom (-1)-gyel? Vagy ha így nem jó, akkor hogyan?



2016. ápr. 24. 13:01
 1/4 A kérdező kommentje:
Bocsi, azt nem írtam, hogy ugye AP rész a normálvektora a P pontnak. AP(-8;6)
2016. ápr. 24. 13:02
 2/4 anonim ***** válasza:

Számtalan hasonló példa volt már levezetve, nem értem miért nem lehet visszakeresni... Na mindegy, nézzük.


Legyen adva a kör C(cx,cy) centrumával és R sugarával, ekkor egyenlete:


(x-cx)^2+(y-cy)^2=R^2.


Az egyenes egyenlete


y=m*x+b alakú. Szeretnénk hogy ez átmenjen a körnek egy P(px,py) pontján, azaz teljesülni kell a


b=py-m*px


egyenlőségnek. Az egyenes egyenletébe ezt beírjuk akkor:


y=m*(x-px)+py.


Utána ezt meg visszaírod a kör egyenletébe akkor az


(x-cx)^2+(m*(x-px)+py-cy)^2=R^2


egyenletet kapjuk. Ez x-re nézve másodfokú, azaz kibontod a zárójeleket, ekkor


A*x^2+B*x+C=0


alakra hozod. Ahhoz hogy az egyenes érintse a kört, ennek egy megoldásának kell lennie x-re, ez csak úgy lehet, ha a


D=B^2-4*A*C


diszkrimináns zérus. Ez egy elsőfokú egyismeretlenes egyenlet lesz az m meredekségre, tehát ez meg is van. Utána


b=py-m*px és ezzel megvan az érintő


y=m*x+b


egyenlete.


Remélem érthető. Meg lehet oldani másképp is a feladatot, nekem most ez tűnt a legszimpatikusabbnak.

2016. ápr. 24. 15:15
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

teljesen jó a megoldásod, a kapott egyenlet ekvivalens a megoldókulcs szerinti egyenlettel :)


(az egyenlet mindkét oldalát nyugodtan meg lehet szorozni egy 0-tól különböző valós számmal)

2016. ápr. 24. 15:42
 4/4 anonim ***** válasza:
a 2-es válaszoló meg szerintem nem olvasta el a kérdést...
2016. ápr. 24. 15:43