Adott az e: 5x-3y=30 egyenletű egyenes. Add meg egy normálvektorát, irányvektorát, meredekségét és irányszögét! Valaki segítene?


2016. ápr. 24. 10:45
 1/3 anonim ***** válasza:
Indulj ki az irányvektoros illetve a normálvektoros egyenletekből. v2*x-v1*y=v2*x0-v1*y0 ill. Ax+By=A*x0+B*y0. Ezekből kiolvashatod, hogy v(3,5) irányvektorról ill. n(5,-3) normálvektorra (v1=3, v2=5, A=5, B=-3) gondolhattak a feladvány szerzői. Átalakítva az egyenletet kapjuk, hogy 5x-30=3y, azaz y=5x/3-10. Innen a meredekség m=5/3, tg(alfa)=5/3. Innen alfa =59°2' -nek adódik. Sz. Gy.
2016. ápr. 24. 11:37
 2/3 Baluba ***** válasza:

Amit az első írt, az teljesen jó, és tankönyvi, elegáns megoldás. Én személy szerint kcisit másképp szoktam dolgozni, leírom, hátha segít.

Az első dolog, hogy én mindig y=mx+b alakkal dolgozom, mert szerintem ez a legbeszédesebb: az y tengelyt b-nél metszi, m pedig a meredeksége (ez a fogalom szemléletesen világos?).

Jelen esetben ez ugye y= 5/3 x - 10.

Irányvektor: Ez uyge mindig párhuzmaos az egyenesünkkel, azaz ha kiveszünk az egyenesből két pontot, akkor azok éppen irányvektort adnak. A normálvektor ennek az elforgatottja lesz (vagy éppen oylan nem 0 vektor, amivel a skalárszorzat 0, ha ezt jobban szereted). Szóval válasszunk két egyenesen lévő pontot, mondjuk x=0 és x=3 eseteket: ekkeor y=-10 és y=-5, azaz a két pontunk a (0,-10) (3,-5). Az irányvektor így (3,5). Elforgatással a normálvektor (5,-3) [skalárszorzással: ( (x,y) merőleges (3,5), akkor 3x+5y=0. Ennek tetszőleges, nem (0,0) megoldása merőleges].

A meredekséget ugye a kedvenc alakomról leolvasva m=5/3.

Az irányszög(ez a fogalom tiszta?) ugye az a szög, aminek a tangense a meredekség, ez pedig jelen esetben (ahogy az első kiszámolta) 59,3 fok.

2016. ápr. 24. 12:28
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2016. ápr. 24. 12:53