Egy tekercs 230 V egyenfeszültségen 6,9 W teljesítmény vesz fel. 230 V-os, 50 Hz-es váltófeszültségre kapcsolva, a felvett teljesítmény 2,3 W. Mekkora a tekercs ohmos ellenállása és önindukciós együtthatója?2016. ápr. 23. 14:30
1/4 Minekvan válasza:
Szerintem a teljesítmény-háromszögből lehet kiindulni mert ismert a hatásos teljesítmény P=6,9W
a látszólagos teljesítmény S=2,3W. Ebből kiszámolható a tekercs meddő teljesítménye Q.
S^2=P^2+Q^2. A Q ismeretében kiszámolod a tekercs L indukcióját. Q=U*I, I=U/i(2*¶*f*L)
A tekercs ohmos ellenállása pedig R=Ue^2/Pe. (Pe,Ue=DC paraméterek)
2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Ne haragudj, de ilyenekről még nem tanultunk és sajnos nem tudtam megérteni az önindukciós részét. Arra jutottam, hogy R=230^2/6,9=7666,7 Ohm. Ebből Ieff=Ueff/R -> 0,03 A. A váltófeszültségnél, P=Ueff*Ieff*cos(fí) -> 2,3W=230V*0,03A*cos(fi) -> fí=70,53°. Majd tg(fi)=L(omega)/R, ahol omega=2*pi*f=314 1/s. Innen 0,0145 H lett a megoldás. Ez így jó vagy mit rontok el?
2016. ápr. 24. 17:39
3/4 Minekvan válasza:
Ha a hatásos teljesítmény P=2,3W, akkor igen.
4/4 Minekvan válasza:
nem számoltam utána, de most igen, valahogy az eredmény nem stimmel, mert nekem 69Henri jött ki.