Sajtkifli kérdése:

SÜRGŐS: Fizika 8. osztály, témazáró. Egy diavetítő 6V-os izzólámpáját 230V-os hálózati áramforrásról transzformátorral üzemeltetjük. Hány menetes a tranoszformátór szekunder tekercse, ha a primer tekercs menetszáma 6000?

Nagyon megköszönöm, ha tudnátok segíteni, mert az én már megrendeltem a 8.-os fizikai könyvet, 1200 Ft volt, de még mindig nem hozták ki. Pedig év elején, már ki fizettük az osztályal, de nem még mindig semmi.

2016. ápr. 6. 14:14
 1/7 anonim válasza:
Nsz/Np= Usz/Up, tehát Nsz=Up:Usz = 230:6 = 38 A szekunder tekercs 38 menetes. Nsz= 38 :)
2016. ápr. 6. 14:23
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm szépen.
2016. ápr. 6. 14:31
 3/7 A kérdező kommentje:

Tudsz még nekem ebben segíteni vagy valaki más?


Jelöld I-vel az igaz, H-val a hamis állításokat!

a, Váltakozó áramnak is van mágneses hatása.

b, A váltakozó áram hőhatását a gyakorlatban nem hasznosítjuk.

c, A váltakozó nagysága állandó, csak az iránya változó

d, A váltakozó áram élettani hatása hasonló, mint egyenáramé.


2. Egy játékvonatot 230 V hálózati feszültségre kapcsolt transzformátorról működtetünk. A szekunder tekercsben az áram erőssége 0,23A, a feszültséget 10V.

Mekkora a primer a tekercsben folyó áram erőssége?

Mekkora teljesítményű a játékvonat motorja.

2016. ápr. 6. 14:36
 4/7 anonim ***** válasza:

"Nsz/Np= Usz/Up, tehát Nsz=Up:Usz = 230:6 = 38 A szekunder tekercs 38 menetes. Nsz= 38 :)"


Ez így nem jó.


"Nsz/Np= Usz/Up, tehát Nsz=Up:Usz "


Hogy esett ki az Np? A megoldásodban nem szerepel az Np, ami a 6000-es menet. Tehát rendben, 38-as az osztó, de a 6000-et még azzal el kell osztani, és úgy fog kijönni a menet. Ha jó lenne a megoldásod, akkor a kérdés szövegében azt is írhatnák, hogy 10000 a menetszám.

2016. ápr. 6. 15:27
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha nincs tankönyv, van google:

[link]


Tehát:

Nsz / Np = Usz / Up

Ahogy #1-es írja, de ezt már rosszul rendezte át, ahogy #4-es is megjegyezte. Ez a jó:

Nsz = Np * Usz / Up

ahol ezeket ismerjük:

Np = 6000; Usz = 6 V, Up = 230 V


-------------------------


Találtam még egy olvasni valót:

[link]


Gyakorlatilag félkövérrel ki vannak emelve a kérdéseidre való válaszok.


----------------------


A vonatos feladathoz a transzformátoros oldal alján található "Energiamegmaradás a transzformátornál" fejezet nyújt segítséget. A megfelelő képletbe kell behelyettesíteni a megfelelő adatokat.

2016. ápr. 6. 15:51
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez a mozawebes szerző jól elkefélte az élettani hatást.
2016. ápr. 24. 09:50
 7/7 anonim ***** válasza:
Nekem is más rémlik, de megtartottam magamnak a kételyemet (nem vagyok benne biztos).
2016. ápr. 25. 12:56