Egy kirándulóhajó 8:30-kor indul Budapestről a 1646. folyamkilométertől a Dunán felfelé egyenletes, 16 km/h utazósebességgel. Egy órával később ugyaninnen indul egy szárnyashajó, 58 km/h sebességgel.

1. Ha a 1667. kilométernél ülünk a parton, láthatjuk-e, ahogy a szárnyas megelőzi a kirándulót, ha tudjuk, hogy lefelé 5, felfelé 6 km-es folyószakaszt látunk be?

2. Mikor kell legkorábban a parton lennünk, ha mindkét hajót végig látni szeretnénk a felbukkanástól az eltűnésig?


2016. ápr. 20. 21:06
 1/3 anonim válasza:
Először kiszámítod, hogy a kiránduló mekkora utat tesz meg, amíg a szárnyas csak tollászkodik. Ez pont egy óra, tehát 16 km. Utána kiszámítod, hogy a szárnyasnak mennyi idő kell, hogy beérje a kirándulót.... na jó, elárulom: 58x = 16(x+1), a kapott eredményt megszorzod a szárnyas sebességével, majd hozzáadod ahhoz a folyamkilométer ponthoz, ahonnan indulnak, és megnézed, hogy a vizsgálati ponttól látható-e még ez a jelenség. Második egyszerűbb, kiszámítod, melyik pontig látsz el, utána meg kiszámítod, hogy először is a kiránduló (becsléssel feltételezzük h azt látod meg hamarabb), mikor ér oda. Egyszerű, csak sok a szöveg benne. Pl Budapest városának a neve itt teljesen irreleváns. :D Minden pont értéke meg van adva (vagy kiszámítható.
2016. ápr. 20. 21:20
 2/3 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a kirándulóhajó x órán keresztül halad, mire beéri a szárnyashajó, ekkor x*16 km-t tesz meg. A szárnyashajó ekkor x-1 órán keresztül úszik, 58*(x-1) kilométert megtéve. Értelemszerűen ezek a hajók azonos utat futnak be a találkozásig, tehát ezek egyenlőek:


16*x=58*(x-1)

16*x=58*x-58

58=42*x

58/42=29/21=~1,381=x, tehát nagyjából 1,381 órát=82,86 percet mennek a hajók, amíg a szárnyas beéri a kirándulót, ez idő alatt 16*1,381=22,096 kilométert tesznek meg, tehát az 1668. folyamkilométerig jutnak el, tehát látni fogjuk a találkozást.


A második kérdést valahogy konkretizálni kellene, mert én úgy értelmezném, hogy a beérés pillanatában tűnik el a két hajó, úgy láthatjuk őket az eltűnésig, de akkor pedig nem az 1667. kilométernél vagyunk, viszont máshogy is lehet értelmezni.

2016. ápr. 20. 21:22
 3/3 anonim válasza:
Első vagyok. A második kérdésnél sztem arra gondoltak (nem biztos), hogy mindkét hajót külön-külön látni akarják, de végig ahogy haladnak, itt megint túl sok a félrevezető szöveg. :D Sztem annyi elég oda, hogy kiszámítod a kiránduló megjelenését. 1667-5=1662, eddig látsz el lefelé. 1662-1646=16, és pont ennyi a kirándulóhajó sebessége, tehát az indulása után 1 óra múlva látod meg. Vagyis 9:30-kor kell ott lenned legkésőbb(!) (szerintem a legkorábban a kérdésben elírás), hogy lásd ahogy megjelenik. A szárnyas megjelenése így viszont nem számít, hiszen az pont ekkor indul el, tehát még nem láthatod.
2016. ápr. 20. 21:33