Háromszög sulyvonalanak és magasság vonalának egyenletes?

Sajnos hiányoztam amikor ezt a témát vettük és itthon akarhanyszor neki ulok gyakorolni nem tudom megcsinálni.Addig ertem hogy normalvektor meg itanyvektor meg egyenes egyenletet felírni de onnantól hogy az oldalak egyenlete van megadva és úgy kell kiszámolni a sulyvonalat és magassagvonalat azt nem tudom!kérem valaki segítsen holnap után dolgozat.Koszonom előre is!
2016. ápr. 19. 14:24
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha a háromszög három oldalának egyenes egyenlete van megadva, akkor először ki kell számolni a háromszög csúcsait, ezt úgy tudod megtenni, hogy az egyenleteket páronként egyenletrendszerbe foglalod, azt megoldod, és amit kapsz megoldásnak x-re és y-ra, az lesz a csúcspont első és második koordinátája.


Ha ez megvan, akkor a súlyvonal definíciójából kell kiindulni; az a vonal, amely a csúcsot a vele szemközti oldal felezőpontjával köti össze. Tehát, ki kell számolni a szemközti oldal felezőpontját (összeadod a végpontok x-koordinátáját, aztán az összeget elosztod 2-vel, ezzel kapod meg a felezőpont első koordinátáját, ugyanezt kell megcsinálni az y-koordinátákkal is), innentől már csak az a kérdés, hogy mi annak az egyenesnek az egyenlete, amely áthalad ezen a két ponton (tehát irányvektort írsz fel, etc.)


Magasságvonalnál azt használjuk ki, hogy az merőleges az oldalra, tehát ha felírjuk az oldal irányvektorát, akkor az a magasság egyenesének normálvektora lesz. Innentől már csak az a kérdés, hogy melyik az az egyenes, amely áthalad egy adott ponton (értelemszerűen az oldallal szemközti csúcs lesz az), és a normálvektora adott.


Remélem, hogy ezek alapján sikerül felírni az egyenleteket, ha mégsem menne, írj egy konkrét feladatot, és azon el tudjuk magyarázni.

2016. ápr. 19. 15:06
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen koszonom a választ azt hiszem sikerült megoldani.A feladat a következő volt: ABC háromszög oldalegyenesenek egyenletei A 4x+3=-13 B x-7y=20 C 7x+4y=34.

Kérdések:

-A háromszög csucspontjainak koordinatai

-a háromszög magassagvonalanak egyenletes

-melyik a legnagyobb szög

-sulypont koordinátái

-kőrè írható kor középpontja?

Amit leirtal megertettem kedves válaszoló és koszonom hogy raszantad az idődet.

2016. ápr. 19. 16:16