Matek! Az ilyen arányosságból (2:3) hogy tudok százalékot csinálni? Osztom a kettőt hárommal, és akkor a 100%-ban úgy oszlik meg a "kettő aránylik a háromhoz" hogy 67% és 33%?

Lehet hülyeséget kérdeztem, de nem vagyok benne biztos ,hogy ezt így kell-e:S Köszi!
2016. ápr. 17. 14:50
 1/4 anonim ***** válasza:
Igen, de itt effektíve nem a kettőt osztod a hárommal, hanem két olyan számot, amelyek aránya 2:3 (mondjuk 2*x és 3*x, ahol x nem 0), ekkor (2x):(3x)*100=200/3=~66,666..., tehát a 3x 66,666...%-a 2x (ez persze x=0-ra is igaz, de az osztásnál már lehetnek gondok ebből kifolyólag).
2016. ápr. 17. 14:53
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

(2/5)*100=40%

(3/5)*100=60%

2016. ápr. 17. 14:55
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy konkrét példával, hogy a miérteket is megértsd :-) Képzelj el egy süteményt, ami úgy készül, hogy két rész vajhoz három rész cukrot teszünk. (A példa kedvéért más nem is kell bele.)


Ha most megkérdezik, hogy a süti hány százaléka cukor, akkor hogyan számolnál? Például, ha 20 dkg vajat és 30 dkg cukrot használtunk, akkor a süti 50 dkg lett. Ennek most 30/50*100%=60%-a cukor (és hasonlóan 20/50*100%=40%-a vaj).


Egy másik eset, ahol ugyanígy arányosság van, de másképp kell számolni, ha azt mondják, hogy pl. a gyümölcssaláta tömegének 2/3-részét alma adja ki, a maradékot körte. Ilyenkor kell úgy számolni, ahogy a kérdésben írtad.


Mindig azt kell megfigyelni, hogy azt írják-e, hogy ennyi részt veszek a zsírból ebből és ennyit a cukorból, vagy hogy az egésznek ennyied része az alma és annyiad része a körte.

2016. ápr. 17. 15:22
 4/4 anonim ***** válasza:

Az egész = 100%.

a 100-at elosztod 2+3-mal.aztán a kapott eredményt megszorzod 2-vel, illetve 3-mal.

Eredmény: 40 és 60. (egyik 40%, a másik 60%)

2016. ápr. 17. 15:24