Egy konvex 5szög szőgeinek nagysága (megfelelő sorrendben) számtani sorozatot alkot. A, igazolja hogy az 5szög egyik szöge 108°!?


Egy ilyen konvex ötszögről még azt is tudjuk hogy egy másik belső szöge 70°.

b, mekkora az 5szög legnagyobb szöge, ha tudjuk hogy mindegyik szög nagysága fokban mérve egész szám?


Az ABCDE szabályos 5szög kerülete 14cm.

c, hány cm az AC átló?



2016. ápr. 15. 22:56
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

a belső szögek összege mindenképp 540

számtani sorozat miatt a szögek a következők:

a+x

a+2x

a+3x

a+4x

a+5x

ezért

a+x + a+2x + a+3x + a+4x + a+5x = 540

5a + 15x = 540

a + 3x = 108


a + 3x pontosan az egyik szög volt, ezért az egyik szög 108 fokos lesz

2016. ápr. 15. 23:38
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha tudjuk hogy van egy 70 fokos szög, akkor ezt behelyettesíthetjük kettő helyre is. Tudjuk, hogy a 3. szög (a listám szerint haladva) 108 fokos. A 70 kisebb, tehát lehet ő vagy az a+x, vagy az a+2x.

Próbálkozzunk az elsővel (ha nem egészre jön ki, akkor megnézzük a második szöget is).


a + 3x = 108 ezt már tudjuk

a + x = 70 ezt feltételezzük

a = 70 - x

70 - x + 3x = 108

70 + 2x = 108

2x = 38

x = 19

ebből kitalálhatjuk a-t is, mivel

a + x = 70

a + 19 = 70

a = 51


egész szám, ezért jó lesz, a szögek a következők:

a+x = 70

a+2x = 89

a+3x = 108

a+4x = 127

a+5x = 146 amely a legnagyobb szög

2016. ápr. 15. 23:47
 3/3 anonim ***** válasza:
41%

első lépésként kiszámolod, hogy mennyi egy konvex 5szög belső szögeinek összege. Legyenek a számtani sorozat elemei növekvő sorrendben a1, a2, a3, a4, a5.


a.)-hoz segítség: a számtani sorozatra most gondolj úgy, mint a3-2d, a3-d, a3, a3+d, a3+2d.


b.)-hez segítség: ha az a.)-ból már tudod, hogy hányadik elem lesz a számtani sorozatban a 108 fok, akkor végig tudod nézni az eseteket, hogy hogyan néz ki a számtani sorozat annak függvényében, hogy a 70 fok hányadik elem. Ezek alapján meg már meg tudod mondani, hogy mi is a számtani sorozatod.

2016. ápr. 15. 23:50