Fizika háziban segítene valaki?


1) Egy elektromos csengőt 230V hálózati áramforrasra kapcsolt transzformátorról működtetünk. A szekunder feszültség 23V. Mekkora a szekunder tekercsnél mérhető áramerősség, ha a primer körbeli ampermérő 0,3A erősségű áramot jelez. Mekkora teljesítményű a csengő?


2) Egy játékvonatot 230V-os hálózatra kapcsolt transzformátorról szeretnénk üzemeltetni,de a vonat 10V feszültségű áramforrásról működtethető.

a) Sikerül-e a játékot működésbe hozni, ha a transzformátor szekunder tekercsének a menetszáma 23-ad része a primer tekercs menetszámának?

b) Miért?



2016. ápr. 9. 17:08
 1/2 Minekvan ***** válasza:

1)Az átviteli veszteségektől eltekintünk. A primer oldal teljesítménye megegyezik a szekunder teljesítményével, Pp=Ps, Pp=Up*Ip, Pp=230*0,3=69VA Ps=69VA Is=Ps/Us

Is=69/23=3A. Tehát az Is=3A és a teljesítmény 69VA.


2) Igen a játék működni fog, Np/Up=(Np/23)/Us, 1/Up=1/(23*Us), Us=Up/23 = 230/23=10V.

2016. ápr. 9. 22:26
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:)
2016. ápr. 10. 12:41