Fizika házi feladat megoldásában segítene valaki?

Egy rúgóra 50g labdát raktunk fel. Mekkora és milyen irányú a rúgóerő ha a labda helyzetei a következők: a, nyugalomban van b, emelkedik 2m/s-el c, 2 m/s- el süllyed d, 2 m/s^2 gyorsulással emelkedik e, 2 m/s^2 gyorsulással süllyed f, szabadon esik. Létszives segítsen aki tud mert probáltam megoldani de sajnos nem értem.

2016. ápr. 7. 17:45
 1/9 anonim ***** válasza:

a nyugalomban van, emelkedik és süllyed az technikailag ugyan az, mert a sebessége változatlan, azaz a rá ható erők eredője nulla. azaz a rugóerő annyi, mint a súlya, csak azzal ellentétes irányú.


az gyorsulásoknál a sebesség változik, azaz a rá ható erők eredője nem nulla. ha felfelé gyorsul akkor az eredő felfelé mutat, ha lefelé gyorsul akkor lefelé. az eredő a két vektor (rugóerő és súlyerő) összege. (elő jelet figyelembe kell venni!!!) hogy mennyi az eredő, azt a súlyból és a gyorsulásból tudod meghatározni, aztán már csak egy kivonás.


a szabadon esés esetén a testre nem hat más erő csak a gravitáció, ettől tud szabadon esni, azaz nincs rugóerő.

2016. ápr. 7. 17:53
 2/9 anonim ***** válasza:

Rúgó? Az a fociban van. Rúgóerő is.

Rugó!


Légy szíves.

Próbáltam.

Sok vessző is kimaradt.

2016. ápr. 7. 20:35
 3/9 anonim ***** válasza:

Az előző válaszolók nyílván hülyeséget írnak. A fv.táblát vedd elő, harmonikus lengőmozgás néven találod meg a szükséges képleteket.

Amúgy meg Newton II. axiómájából célszerű kiindulni, a végképletek is többnyire abból származtathatók.

2016. ápr. 9. 02:24
 4/9 anonim ***** válasza:

kedves harmadik.

ha vetted volna a fáradságot magadnak és átgondolod a kiírást, akkor rájöhettél volna, hogy ennek a feladatnak köze sincs a harmonikus rezgőmozgáshoz.

2016. ápr. 9. 11:04
 5/9 anonim ***** válasza:

kedves negyedik,

akkor ajánlom figyelmedbe a kinetika alapvető tételeinek az átismétlését, majd pedig annak alapján meggondolni, vajon milyen mozgást végezhet a vizsgált test, amit a kérdező is tanulhatott.

2016. ápr. 10. 02:14
 6/9 anonim ***** válasza:

"akkor ajánlom figyelmedbe a kinetika alapvető tételeinek az átismétlését, majd pedig annak alapján meggondolni, vajon milyen mozgást végezhet a vizsgált test, amit a kérdező is tanulhatott."


nos. pontosan olyan mozgást végez, mint ami a feladatban szerepel:

áll/adott sebességgel felfelé mozog/adott sebességgel lefelé mozog/adott gyorsulással felfelé mozog/adott gyorsulással lefelé mozog...


ez a rugós fejezet eleje, amikor még nem változik minden egyszerre, hanem éppen az alapvető erőtanát veszik.

a harmonikus rezgőmozgás majd csak azután jön, hogy ezt átvették.


de egyébként, ha már ennyire, baromira okos vagy, meséld már el nekem, hogy a fenti feladatnak mi a harmonikus rezgőmozgásos megoldása. kíváncsian várom...

2016. ápr. 10. 23:39
 7/9 anonim ***** válasza:

Nyílván a rugóra függesztett test kis kitérítés esetén rezgésbe jön. Feltéve hogy a rugó karakterisztikája lineáris, vagy annak tekintjük kis amplitúdójú lengésekre, valamint a rendszer disszipációmentes, azaz nincs benne csillapítás, akkor a mozgást leíró egyenlet közönséges, konstansegyütthatós, lineáris, inhomogén hiányos másodrendű diffegyenlet.


A testre ugyanis az mg gravitáció, ill. a Dx rugóerő hat, ahol D a rugómerevség, x pedig az általános koordináta.


Mint említettem, Newton II. axiómáját kell használni, abból azonnal adódik hogy a mozgásegyenlet:


x"(t)+w^2*x(t)=-g, ahol w a rendszer sajátkörfrekvenciája és w^2=D/m.


De ha akarod, felírhatod a Hamilton-elv, vagy a másodfajú Lagrange egyenletből is miattam, vagy az Appel-egyenletekből... ugyanezt kapod.


Triviális, hogy ennek az általános megoldása


x(t)=C1*cos(wt)+C2+sin(wt)-(m/D)*g


alakú, hiszen a partikuláris megoldást amúgy is ránézésre látjuk.


Most még van egy bűvészmutatvány, mert valahonnan indítani kell az általános koordinátát, kezdeti kitérést kell megadni, legyen pl. x(0)=x0, valamint egy x'(0)=v0 kezdősebesség.


Namost nekem ezt nincs kedvem végigszámolni, de ebből megkapod C1 és C2 konstansokat.


Sőt a megoldásból az is kiderül, hogyha a koordinátát az mg statikus erő hatására bekövetkező rugódeformáció nyugalmi helyzetétől indítod, akkor kiesnek a g-és tagok, a diffegyenleted homogén lesz, és a megoldás pedig


x(t)=Asin(wt)


alakba írható. Na ez az a mágikus képlet, amit kimásolgattok a fv. táblából. Ebből már egyszerű deriválással látjuk hogy a sebesség


v(t)=Aw*cos(wt) ill. a gyorsulás


a(t)=-Aw^2*sin(wt)


alakban áll elő. De ezeket is ki tudjátok írni a fv. táblából...


Tehát látható, hogy olyan nincs amiről beszélsz, hogy állandó gyorsulással mozog, vagy sebességgel. Ez baromság!


Időfüggvényekről beszélünk, minden változik időben!



Namost a feladatban az van, hogy a v(t) és az a(t) időfüggvényeknek egy-egy valamely időpontban megadták a pillanatnyi értékét.


Az eredő erőt pedig szintén Newton II. axiómájából kapod, szumma F=m*a...


Szóval ez van a háttérben, és ez még egy nagyon egyszerű, spec. eset.

2016. ápr. 11. 02:29
 8/9 anonim ***** válasza:

"Namost a feladatban az van, hogy a v(t) és az a(t) időfüggvényeknek egy-egy valamely időpontban megadták a pillanatnyi értékét."


a feladatban semmiféle időfüggvény nincs. azt te csak álmodtad.

2016. ápr. 11. 10:20
 9/9 anonim ***** válasza:

Ember, ha nem érted mit írtam, akkor legalább butaságot ne írj...

Ez a probléma egyébként a középiskolai fizikaoktatásban is. Nincs követelmény, a színvonal alacsony.


Ki lehet másolgatni a fv. táblából azeket a betűket, de a 90%-nak fogalma nincs róla, hogy ennek mi a valós, fizikai tartalma.

Nagyobb probléma, hogy a felismerésre energiát befektetni sem szándékoznak, így marad egy, a valóságtól messzeálló fals fizikai kép...

2016. ápr. 11. 12:38