Egy R sugarú félkörlap 14 cm magas kúp palástját adja.

Mekkora az R?

Ha valaki eltudná magyarázni, hogy ennyiből ezt hogyan lehet kikövetkeztetni, nagyon örülnék.

Előre is köszönöm


2016. ápr. 6. 20:35
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy hasonló feladat megoldása:

[link]

Hátha, így már sikerül...

2016. ápr. 6. 20:42
 2/3 anonim ***** válasza:
Így is lehet, de kicsit másképp csinálnám. :-)
2016. ápr. 7. 00:28
 3/3 anonim ***** válasza:

A kúppalást kiterítési szöge és a hozzá tartozó kúp fél kúpszöge közt egy nagyon egyszerű összefüggés áll fenn:

φ = 2π*sinα [rad]

vagy

φ = 360*sinα [°]

ahol

φ - a kiterítési szög

α - a fél kúpszög


ebből

sinα = φ/360

Mivel a példában egy fél kör szerepel, ezért

φ = 180°

Ezt behelyettesítve

sinα = 180/360

sinα = 1/2

vagyis a fél kúpszög

α = 30°


Ez azt jelenti, hogy egy 60°-os nyílásszögű kúppal van dolgunk.

Ennek a tengelymetszete egy szabályos háromszög, melynek ismerjük a magasságát, ebből kell kiszámolni az oldalát, ami a kúp alkotója és egyben a kiterített palást keresett sugara.


DeeDee

**********

2016. ápr. 7. 14:42