a)Hogy állítunk elő kénsavat kiindulva piritből (FeS2) vagy cinksulfitből?
b) Hogyan állítunk elő NH3-ból kiindulva salétromsavat?
2016. márc. 21. 20:18
1/1 anonim válasza:
B, Levegobol nyerik a nitrogent, aztan szintezissel eloallitjak az ammoniat. N2 +3 H2 =》2NH3
Ezt kb. 700 fokra hevitik, es platinakatalizatorral elegetik oxigennel.
4NH3 + 5 O2 =》4NO + 6 H2O
A nitrogen-monoxid spontan oxidalodik.
2 NO + O2 =》 2 NO2
majd
2NO2 + H2O + 1/2 O2 =》 2HNO3
Reszfolyamatokat kihagyva egyszeruen : NH3+ 2 O2 =》 HNO3 + H2O