Mi a megoldás? 200 m3 térfogatú test vízben elmerül. Mekkora a testre ható felhajtóerő? Mekkora erővel tarthatunk víz alatt egy 5 m3 térfogatú,2,5 g/cm3 sűrűségű követ? Egy 10kg tömegű vastömböt víz alatt tartunk. Mekkora a tartóerő?

2010. ápr. 3. 20:24
 1/6 anonim ***** válasza:
Első: Ff=(ró)*V*g = 1 * 200 * 10 = 2000 N
2010. ápr. 3. 20:31
 2/6 anonim ***** válasza:
Tehát a felhajtóerő 2000 Newton.
2010. ápr. 3. 20:31
 3/6 anonim ***** válasza:
Miért vetted 1-nek a rót?
2010. ápr. 3. 23:27
 4/6 anonim ***** válasza:
Hát, az a közeg sűrűsége. És a vízé amibe a test merül 1 kg/köbméter. Nem biztos, de én így emlékszem. A térfogat pedig lehet a közegbe merülő test térfogata és a kiszorított mennyiség térfogata is. Vagy nem?
2010. ápr. 3. 23:35
 5/6 anonim ***** válasza:

Ja tényleg, az az a ró.

De nem mindegy melyik térfogatról van szó.

Egyensúly van, ha:


F=Ffelhajtó azaz

Vt*rót*g=Vtk*róf*g


F = m*g - a test súlya

Vt - test térf.

rót - test sűr.

Vtk - kiszorított térfogat = elmerülő térfogat

róf - folyadék sűr.


úszás: rót<róf

lebegés: rót=róf

elmerülés: rót>róf


Mekkora erővel tarthatunk víz alatt egy 5 m3 térfogatú,2,5 g/cm3 sűrűségű követ?

2,5 g/cm3 = 2500 kg/m3 (a vízé 1000)

Szóval ezek szerint elmerül. Ez akkor beugratós kérdés és nem is kell erő hozzá? Vagy azt hogy "víz alatt tartunk" úgy érti hogy valami asztalon "tartunk" a víz alatt? Aszittem ezt úgy kell érteni hogy nyomjuk felülről hogy ne emelkedjen ki, szóval víz alatt tartjuk. :P Na mindegy, akkor viszont ugyanúgy kell majd megoldani mint a következőt: (különbség csak annyi hogy ott tömeget adtak meg és sűrűséget, itt meg térfogatot és sűrűséget, ami tökmindegy, mert a hiányzó adat a megadott kettőből számítható)


Egy 10kg tömegű vastömböt víz alatt tartunk. Mekkora a tartóerő?

róvas=7860kg/m3

F = m*g = 98,1N a vas által a tartó valamire ható lefelé irányuló erő. Ebből viszont ki kell vonni a víz által a vasra ható felhajtóerőt. Az pedig Ffelhajtó = Vvas*róvíz*g = (10/7860)*1000*9,81 = 12,48N

(A 10/7860 ha nem tiszta: Vvas=mvas/róvas)

végeredmény: 85,61N erő hat a tartó valamire. Ugyanennyi erővel hat a tartó valami a vasra.

2010. ápr. 4. 02:09
 6/6 anonim ***** válasza:

"És a vízé amibe a test merül 1 kg/köbméter..."


Mármint 1000 kg/köbméter ;)

2013. ápr. 16. 09:42