Nem értem; fizika súrlódási erő meg kényszererő számítási példákba valaki tud segíteni?


A dinamika alapegyenlete megvan, hogy ΣF=m*a. És ami még kell, hogy F(s)=μ*F(ny). Főbb képletek amik kellenek a számításhoz, ezek okék.

Itt a ΣF összetevődése nekem egy hatalmas kérdőjel. Kényszererő hatása a rendszerre.. És ez a pozitív irány kiválasztása, melyhez oké, hogy bejelölöm merre +, de számolásban mikor vonogatom ki a másikból, az már jó kérdés..?


Konkrét feladattípusok:

1. Összetoltunk egy 3 és 7 kg tömegű testet, majd 20N erővel elkezdtük tolni őket. Mekkora a rájuk ható kényszererő nagysága? (Súrlódási együttható 0)

*Itt az egész bonyi nekem, eleve valami pozitív irány választás kell, de miért erre-arra??

2. Van egy 10 kg tömegű deszka, melyre egy 2 kg-os kockát helyeznek. A kocka és a deszka között fellépő tapadási súrlódási együttható 0,4. A talaj és deszka között ez az együttható 0. Mekkora erővel kell meghúznom a deszkát, hogy a kocka ne mozduljon el?

3. 40 m/s sebességgel mozog egy 10 kg-os test 2 másodpercig. Mekkora ez idő alatt a súrlódási együttható?

*ΣF nem jön össze sehogy, mi micsoda?

4. Asztalon van egy 2 és 5 kg tömegű test rugóval összekötve. A két testet köteles csiga szerkezettel egy 10 kg-os vasdarab húzza lefelé.

a) Ha rúgóállandóról tudjuk, hogy 5000/17 N/m mekkora lesz a megnyúlás?

b) Tudjuk még, hogy a súrlódási együttható 0,2. Mekkora a testek súrlódási ereje?

*Itt is a rugós képletbe nem nehéz behelyettesíteni, de a ΣF összeállása nincs meg. Valami kötélerőt is bevezettünk itt, és egy 2 ismeretlenesből 1 ismeretlenes egyenlet lett, hogyan??



2016. márc. 15. 04:31
 1/1 anonim ***** válasza:

1. ha a felület vízszintes, akkor a kényszer annyi, hogy nem mehetnek bele a felületbe, tehát a kényszererő a súlyerő ellentéte, függetlenül attől, hogy erre merőleges irányban mozognak vagy gyorsulnak-e.

2. A helyes kérdés: maximum mekkora erővel húzhatom, hogy a deszkán ne csússzon meg. Vagy különben ki kellene jelenteni, hogy a csúszási súrlódás nulla (életszerűtlen), akkor lehetne kérdezni a talajhoz képest helybenmaradáshoz szükséges erőt.


3.Nem világos, hogy ez átlagsebesség, vagy állandó. Ha állandó, és nem hat rá más erő, akkor súrlódás sem.


4. Nem világos, hogy a. esetben is van-e súrlódás.

b. eset egyszerű, 20N és 50N, együtt 70N a súrlódási erő.


Az a. eset, ha van súrlódás:

A rendszert gyorsítja 100N-20N-50N = 30N, a gyorsulás pedig 30N/(10+5+2)kg = 1,76m/s2

A leghátsó testből kiindulva ehhez szükséges rugóerő:

X=20N+(1,76*2)N =23,52N, ebből a rugóállandó ismeretében már számolható a megnyúlás.

2016. márc. 16. 21:21