Szerintem igen, mivel a súrlódás nem függ az érintkező felület nagyságától. De beírnád a teljes példát? Fizikában szerintem inkább van szó nagyon kicsi felületről, mint matematikai értelemben vett pontról, pl. a céltábla-paradoxon miatt is.
2015. jan. 29. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 A kérdező kommentje:
hát mondjuk egy léc meg van támasztva ferdén egy gerendán, tehát egy ponton érintkeznek (nem matematikai értelemben), vagy egy él mentén. Ekkor ugyanolyan súrládási együttható érvényes, mintha ugyanazok a fa anyagok teljesen párhuzamosan és illeszkedve egymáson lennének? A nehézkedés miatt egy kicsit bele is nyomódik gondolom a léc, és akár változik is a felület a csúszás során, de ettől függetlenül is ugyanaz a súrlódási együttható? Legalábbis jó közelítés?
2015. jan. 29. 14:56
3/6 anonim válasza:
Mivel itt nagyon kicsik a felületek, az anyagok deformálódnak, emiatt változik a súrlódási együttható (vagy jóval nagyobb lesz, vagy jóval kisebb, ha elfolyik az anyag).
2015. jan. 29. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 A kérdező kommentje:
és ha fém felületről és kemény fáról van szó, akkor jó közelítés, hogy nem?
2015. jan. 29. 20:21
5/6 anonim válasza:
Nemcsak szabad, de kötelező. A két anyag meghatározza egymás között a súrlódás mértékét, ez független az érintkező felületek nagyságától.
Egy ponton való feltámasztás csak elméletben létezik. Akkor használjuk, amikor az elméleti számítás eredménye kevesebbet tér el valódi eredménytől, mint amekkora pontosságra szükségünk van. Egyébként mindig felületek érintkeznek, legfeljebb ezek nagyon kicsik. Emiatt a súrlódási erő is kicsi lesz (amely függ a felület nagyságától). A "benyomódás" egy következő problémakör, ekkor a felületek elmozdulása azok alakváltozásával is jár. ami munkát emészt fel, és e munka függ az erőtől és megtett úttól. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha az a kérdés, mekkora erő hatására mozdul el az egyik test a másikhoz képest, akkor nemcsak a súrlódást, hanem a lényegesen nagyobb erőt igénylő alakváltozást is figyelembe kell venni.
2015. jan. 30. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 A kérdező kommentje:
Nem tudom megítélni. HA egy fém létrának nekitámasztok egy fenyőfa lévet mondjuk és csúszik lefelé, akkor számolhatok azzal a fa-fém súrlódási együtthatóval, amit kinézek táblázatból, avgy az nem jó közelítés, mert a fa léc a saját súlya alatt a fémmel érintkezve deformálódik annyira, hogy megváltozik a súrlódási együttható. Ha nehéz, akkor biztosan, mondjuk egy gerenda esetében. És egy tetőléc esetében?
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!