Mi is pontosan itt a feladat ebben a Matek feladatban? (Koordinátageometria)


Nem magát a feladatot kellene megoldani, hanem elmagyarázni azt, hogy hogyan álljak neki. Mert nagyon nem értem, hogy a megadott e egyenes egyenletét hogyan tudnám az A ponttal összehozni :/

Erről a feladatról lenne szó: [link]



2016. márc. 13. 09:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Sehogy, mert nem kell összehozni. Az e egyenes nyílvánvalóan a keresett egyenesnek csak a meredekségét határozza meg. A második paramétert(eltolás) fogja maga az A pont megadni.


Először az e egyenes megadott egyenleteit írja át y=M*x+B alakban, ahonnan leolvassa az M meredekség értékét.


A párhuzamos egyenes esetében keresse a kívánt egyenest y_p=M*x+b_p alakban. Ha az A pont A(xA,yA), akkor ezt írja be az egyenletbe:


yA=M*xA+b_p, amiből b_p már kifejezhető:


b_p=yA-M*xA, tehát a párhuzamos egyenes egyenlete:


y1=M*x+(yA-M*xA).


A merőleges egyenes esetében hasonló az eljárás, azzal a különbséggel, hogy a kívánt egyenest


y_m=-x/M+b_m


alakban kell keresni.

2016. márc. 13. 19:12
 2/4 tatyesz ***** válasza:
A lényeg, hogy vagy egy e egyenes, pl y=5x-4, és neked egy másik egyenes egyenletét kell felírni, ami átmegy az A ponton és ezzel az egyenessel párhuzamos (vagy merőleges).
2016. márc. 14. 09:09
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget 😊 de nem igazán ertem 😔 még úgy sem, higy meg van a megoldás is hozzá, mert akárhogy alakitgatom, semmi sem jon ki 😐
2016. márc. 15. 16:35
 4/4 anonim ***** válasza:

A két legfontosabb dolog, ami itt kell, az az, hogy két egyenes mikor párhuzamos ill. merőleges egymásra a koordinátasíkon.

1. Két egyenes párhuzamos, ha meredekségük megegyezik.

2. Két egyenes merőleges, ha meredekségük szorzata -1


A meredekséget úgy kapod meg, hogy az egyenes egyenletét y-ra rendezed (amivel itt nincs dolgod)


Az a-részt megmutatom, a másik kettőhöz elég, ha ábrázolod az egyeneseket, rögtön látni fogod.


a. Az e egyenes meredeksége tehát 5, ezért a (-3;5) ponton átmenő, ezzel párhuzamos egyenes meredeksége is 5.

Ami kell még neked, az az iránytényezős egyenlet, ami így néz ki:

y-y0=m(x-x0)

Ahol m a meredekség, x0 és y0 pedig az adott pont koordinátája.

y-(-3)=5(x-5)

Ezt még ízlés szerint rendezheted.


Az e-re merőleges és A-ra illeszkedő egyenesnél:

A meredekség még mindig 5, tehát ahhoz, hogy egy egyenes merőleges legyen erre, ahhoz 5*m=-1 -nek kell teljesülnie.

Ebből m=-0,2 . Innentől ugyanaz a dolgod, mint az előbb, iránytényezős egyenlet és összevonogatás, zárójelbontás.


A másik kettőnél javaslom még egyszer, hogy ábrázold.

2016. márc. 15. 17:36