Összefoglaló feladatgyűjtemény (matematika) egyik feladatához kérnék segítséget! Valaki tud segíteni?


Egy háromszög két oldalegyenesének egyenlete 5x+4y-11=0 és x-2y+9=0. Súlypontjának koordinátái (-1; 5/3). Írja fel a három csúcspont koordinátáit!


Köszönöm a segítséget előre is!



2016. febr. 27. 13:00
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Az egyik csúcspont, mondjuk A a két egyenes metszéspontja. Megoldod az egyenletrendszert, megkapod a (-1,4)-et.


2. Mondjuk a B csúcs rajta van az 5x+4y-11=0 egyenesen, ebbe behelyettesítve a (b1,b2) koordinátákra kapsz egy összefüggést: b2=(11-5b1)/4.


3. Mondjuk a C csúcs rajta van az x-2x+9=0 egyenesen, ebből a (c1,c2) koordinátákra is kapsz egy összefüggést: c2=(c1+9)/2.


4. Felhasználod, hogy a súlypont koordinátái a csúcsok koordinátáinak a számtani közepeként kaphatóak, innen

-1=(-1+b1+c1)/3,

5/3=(4+b2+c2)/3.


5. A második egyenletbe behelyettesíted a korábban kapott kifejezéseket, a kapott egyenletrendszert b1-re és c1-re megoldod. Behelyettesítéssel pedig meglesznek a b2 és c2 második koordináták is.

2016. febr. 27. 14:48
 2/3 anonim ***** válasza:

Kár, hogy a kérdező nem válaszol az első megoldásra. Mint általában, ennek is "van másik" megoldása is:

[link]

(Persze egyiket sem könnyű végigcsinálni..)

2016. febr. 27. 19:10
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Sikerült megcsinálni! :)
2016. febr. 27. 21:29