Anyagmennyiség-koncentráció! Valaki segít?


Egyszerűen nem értem, hogy kell kiszámolni, elmagyarázná valaki? :(

Pl. ezt:

Mennyi a mol/dm3-ben kifejezett koncentrációja annak az oldatnak, amelyet úgy készítünk, hogy 150 cm3 vízben feloldunk 50g kristályos réz(II)-szulfátot? A keletkezett oldat sűrűsége 1,34 g/cm3.


Köszönöm :)



2016. márc. 10. 16:52
 1/10 Minekvan ***** válasza:
Első lépésnek írd fel a képletet, majd add össze az elemek atom tömegeit.Ezután kiszámolod a só és a víz tömegarányát. A komponenseket beszorzod a rézgálic tömegével, ami ugye 50g. Megkapod, hogy 50 grammban mennyi a só(32g)és mennyi a víz (18g)tömege. Mivel 150g vízbe oldjuk, a keletkező oldat tömege 150+18=168g vízből és 38g CuSO4 lesz, ami 200g. Tehát 200g=0,2dm^3 oldatban van 38g só, akkor 1dm^3 van 32/02=160g só. Most kiszámolod a 160g CuSO4 anyagmennyiségét n=160/M és megkapod az oldat köbdeciméteres koncentrációját.
2016. márc. 10. 19:01
 2/10 Minekvan ***** válasza:
A só tömege helyesen 32g kerekítve, ugyanígy a víz is.
2016. márc. 10. 19:09
 3/10 Minekvan ***** válasza:
Figyelembe véve a keletkezett oldat sűrűségét, ami átszámolva 1dm^3-re 214,33g sót jelent. az oldat így n=214,33/159,55=1,34 mol/dm^3.
2016. márc. 10. 20:12
 4/10 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2016. márc. 11. 14:33
 5/10 Arp Du ***** válasza:

réz(II)-szulfát kristályvizes alakja CuSO4.5(H2O)

Erre a megoldás jó


Ha olyan réz(II)-szulfátot kérdeztek, melyben nincs kristályvíz, akkor:

50g CuSO4 van 38g helyett, a mennyisége 1,316-szoros, azonos térfogatban a koncentráció is ennyiszer nagyobb (1,763 mol/dm3)

2016. márc. 11. 18:30
 6/10 Arp Du ***** válasza:
bocs 32g helyett, mennyiség 1,56-szoros, 2,1 mol/dm3
2016. márc. 11. 18:33
 7/10 Minekvan ***** válasza:

Ha az oldat térfogattömege 1340g/1dm^3, akkor mekkora lesz a 200g oldat térfogata?

x= 200/1340=0,1493dm^3, tehát ebben a térfogatban van feloldva 32g vízkristálymentes CuSO4. Mennyi só oldódik 1dm^3 oldatban? m(só)= 32/0,1493=214,33g. Ezt a sómennyiséget osztom a moltömegével így n=214,33/159,55= 1,343mol, tehát az oldat mol térfogata 1,343mol/dm^3. Mit számoltam rosszul?

2016. márc. 11. 20:36
 8/10 Arp Du ***** válasza:

A kiindulási "50g kristályos réz(II)-szulfát" vizet is tartalmaz-e a kristályba épülve

-ha igen, akkor 32g a réz-szulfát só, egyetértek a számítással.

-ha nincs benne víz, akkor 50g a réz-szulfát, és koncentrációja is ezért nagyobb, 2,1 mol/dm3

2016. márc. 12. 12:11
 9/10 Minekvan ***** válasza:
#8 A kérdező csak a kristályvizes réz(II)-szulfát (32g só) móltérfogatát kérdezte erre válaszoltam.
2016. márc. 12. 13:59
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek :)
2016. márc. 13. 08:45