Mennyi a térerősség ebben a feladatban?


Q1 = 5C

Q2 = 12C

r = 20m

E = ?

A két töltés távolsága 20 méter.

Egy próbatöltést helyezünk el a kisebbik töltéstől 5 méter távolságra a két töltést összekötő szakasz mentén. Mennyi a térerősség?


Nem házifeladat, csak nem találtam jobb kategóriát a kérdésnek. :D

Most volt a dolgozatban és ez a feladat szerintem hibás lett.


Előre is köszönöm a válaszokat. :)



2016. márc. 8. 12:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Célszerű ábrát készíteni. Nyílvánvaló, hogy a két töltés, valamint a próbatöltés egy síkháromszöget alkotnak. A két töltés hatóereje szuperponálódik.


Két lehetőség van. Az egyik, hogy közvetlen a próbatöltés- és töltések távolságával számolsz, ez pitagorszból kijön. Lesz egy F_Q1 és F_Q2 erőd, csak ügye szöget zárnak be. Az eredő nagyságát és irányát koszonusztétellel lehet meghatározni.


A másik lehetőség, hogy már eleve x és y komponensekre bontod a Q1 és Q2 erőit, nyílván a vetületi távolságokkal számolva. Ez talán praktikusabb, mert 2 helyett csak egyszer kell pitagoraszt használni, másrészt a végén egyszerű tangenssel lesz meg az eredő erő irányszöge, mivel F_x-et, F_y-ont már eleve egyszerű összegzésből kapjuk.


Van még egy harmadik lehetőség is, talán ez még elegánsabb, csak ugye középiskolában nem tanultok vektorokat. Ugye azért lenne jó ez a módszer, mert felírod a két erővektort, és egyszerű komponensenkénti összegezéssel adódik az eredő erővektor.


Hogy melyiket választod, tőled függ, végülis egyik módszer sem túl bonyolult.


Namost h. megvannak az erők, neked ebből E-t kell számolni. Valójában ugye ez is vektor, tehát itt lesz 2 komponensed, ezek egyszerű osztással származtathatók az eredő erő komponenseiből.


Remélem érthető, és tudtam segíteni, ábrát ne felejcs el rajzolni, mert annélkül nem lehet megoldani.

2016. márc. 10. 21:24
 2/4 Arp Du ***** válasza:
Sztem a két töltést összekötő "szakasz mentén", a három töltés egy egyenesbe esik. Ha háromszögben vannak, azt nem tudom felrajzolni csak a 20m és 5m alapján.
2016. márc. 11. 10:37
 3/4 anonim ***** válasza:
Bocsánat, félreértettem. Amit leírtam az azt az esetet jelenti, amikor az összekötő szakaszra merőleges egyenesen mozoghat a próbatöltés. Ez természetesen egyfajta általánosításként fogahtó fel. Az általam vázolt megoldásnak egy speciális esete a kérdező feladata, a módszer ugyanaz, csak egy csomó minden kiegyszerűsödik... Így viszont nem is értem, mi a probléma.
2016. márc. 11. 13:19
 4/4 Arp Du ***** válasza:

A próbatöltés egységnyi pozitív töltés: 1C. Q1 és Q2 is pozitív töltések, taszítják egymást (+ és - vonzza egymást)

A térerősség abban a pontban, ahova a próbatöltést helyezte:

E1=k*Q1/r^2 (r=5m)

E2=k*Q2/r^2 (r=15m)

(k a Coulumb törvényben is meg van adva)

A kettőt kell összegezni, de mindkettőnek iránya is van

E1 a Q1-től taszító/elfele irányba mutat, E2 a Q2-től elfele

Ellentétes irányúak, amelyik nagyobb, az erősebb, abba az irányba mutat az összesített térerősség.

És amennyivel nagyobb (E1-E2 abszolút értéke) az a térerősség számértéke


(Itt egyszerűbb, mint erőket számolni. A Coulomb törvényben az egyik Q a próbatöltés Q=1. E=F/Q-ban is Q=1)

2016. márc. 11. 14:56