20x^3 + 60x^2 = 0

x^4 + x^2 = 0


Levezetnétekk a válasznál?


2016. febr. 27. 17:13
 1/7 anonim ***** válasza:
Triviális, hogy kiemelünk x^2-el, így a zérus kéteszeres gyök lesz. A maradék pedig az első egyenletedben egy lineáris, a másodikban pedig egy hiányos másodfokú egyenlet.
2016. febr. 27. 17:35
 2/7 A kérdező kommentje:

és miután kiemeltem 20x^2(x + 3) ezután, hogyan tovább?

Eredménye -3 és 0

Ezt hogyan kapjuk meg?

2016. febr. 27. 17:38
 3/7 anonim ***** válasza:

Az első egyenletből kiemelsz 20x^2et, akkor át tudod írni az egyenletet:

20x^2(x+3)=0

Egy szorzat akkor nulla, ha bármelyik szorzótényező nulla:

x^2=0 >> x=0

vagy

x+3=0 >> x=-3


A második egyenlet is megoldható amúgy ezzel a módszerrel:

x^4+x^2=0 esetében x^2 a kiemelhető:

x^2(x^2+1)=0

azaz:

x^2=0 >> x=0

vagy

x^2+1=0

x^2=-1

A valós számok halmazán nincs megoldásunk, egy páros kitevőjű szám nullánál nem kisebb értékű.

Komplex számok halmazán van megoldás, de gondolom az nem kell.

2016. febr. 27. 17:42
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
2016. febr. 27. 17:42
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok!


A második feladat végén hibáztam, nem megoldás a -1! :)

2016. febr. 27. 17:44
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, még annyi kérdésem lenne, hogy mi van akkor ha 20x^3 + 60x^2 + 1 = 0 ? ilyenkor a + 1 hogy módosítja az előzőket?
2016. febr. 27. 18:44
 7/7 anonim ***** válasza:

Ilyenkor a +1 úgy módosítja, hogyha az eredeti feladat nehézségi szintjét 1 egységnek vesszük, akkor a +1 -el módosított egyenlet nehézségi szintje kb. 20-30 egység.


Hiányos harmadfokú egyenletre jutunk ugyanis, amely megoldása nem mindig egyszerű feladat, esetünkben pl. a gyökök nem is lesznek egészek, célszerű numerikus módszert alkalmazni a megoldáshoz.

Az iteráció kezdőpontjának célszerűen -3 -at választunk, mivel látjuk, egyenletünk


a*x^3+b*x^2+c=0


alakjában a>>c és b>>c, így ha az eredeti,


a*x^3+b*x^2=0


egyenlet egy megoldása xp, akkor igaz lesz az, hogy


|xp-xm|<K,


ahol xm a módosított egyenlet pontos megoldása, K pedig egy olyan korlát, amely felűlről becsülhető a,b,c ismeretében, és igaz lesz, hogy K<<w|xp|.

2016. febr. 27. 19:55