Ha x1 az x^2-2008x+1=0 egyenlet egyik megoldása akkor igazold,hogy x1+1/x1=2008.Tudom,hogy x1+x2=-b/a és x1*x2=c/a,de úgy gondolom,hogy ezekkel nem sokra lehet jutni.Kérem aki tudja vezesse le részletesen.Köszönöm előre is.2016. febr. 24. 18:42
1/7 bongolo válasza:
x²-2008x+1=0
x² + 1 = 2008·x
Behelyettesítéssel kijön, hogy x=0 nem megoldás, ezért oszthatunk x-szel:
x + 1/x = 2008
kész.
2/7 anonim válasza:
Ide nem kell Viéte-formula, egyszerűen a felvetést átrendezed (a jobb áttekinthetőség kedvéért x1 legyen t):
t+1/t=2008
t^2+1=2008t
t^2-2008t+1=0
Nem nehéz rájönni, hogy ez és az eredeti akkor lesz igaz, hogyha x=t, vagyis x=x1.
3/7 A kérdező kommentje:
és kiszámolom deltával a gyököket?
2016. febr. 24. 19:20
4/7 bongolo válasza:
Nem kell kiszámolni a gyököket. (Rondák is, nem mész velük sokra.)
5/7 bongolo válasza:
Megmagyarázom szavakkal az első válaszomat:
Minden olyan x-re, amire igaz az, hogy x² - 2008x + 1 = 0, arra kiderült, hogy az is igaz, hogy x + 1/x = 2008. Ezek az x-ek pont a másodfokú egyenlet gyökei, tehát minden gyökre igaz, hogy x + 1/x = 2008. Igaz x₁-re is, x₂-re is. Anélkül vagyunk ebben biztosak, hogy tudnánk, mi x₁ és x₂ pontos értéke.
6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. febr. 24. 20:11