Vegyünk egy 2 cm átmérőjű hengert. Egyik végén egy jól záró mozgatható dugattyú van, a másik végét egy dugóval zárjuk el (többi lent)?

A dugót a hengerből 100N erő nagysággal lehet kihúzni. A külső légnyomás 100kPa. Kezdetben, amikor a dugattyút behelyeztük a hengerbe, akkor az a dugótól 30 cm távolságra van. Ha a dugattyút lassan toljuk a hengerbe, akkor hol áll a dugó kirepülésének pillanatában?.....elvileg 7.2 cm a megoldás de nekem mindig 9,42 jön ki...hogy kell?

2016. febr. 23. 17:08
 1/2 anonim ***** válasza:

d = 2cm -> A = (d^2*PI)/4

pk = 100kPa

F = 100N

h = 30cm

Mindent válts át először SI-be!


Dugattyúról beszélünk, kezdetben egyensúlyban van a rendszer, belül is 100kPa a nyomás, amit dp=F/A értékkel növelni kell, hogy ki tudjuk lőni a dugót. Így az a kérdés, hogy mennyire kell betolni a dugattyút ahhoz, hogy belül pk+dp nyomás legyen.

p1*V1/T1 = p2*V2/T2

[pk*h*(d^2*PI)/4]/T1 = (pk+dp)*V2/T2


A folyamatot jó közelítéssel tekinthetjük izoterm állapotváltozásnak, vagyis T1=T2, így egyszerűsíthetünk vele:

pk*h*(d^2*PI)/4 = (pk+dp)*V2

V2 = [pk*h*(d^2*PI)]/[4*(pk+dp)]

És mivel tudjuk, hogy a V2=A*w, ahol 'w' a dugattyú dugótól mért távolsága a kirepülés pillanatában, így a keresett w:

A*w = [pk*h*(d^2*PI)]/[4*(pk+dp)]

w*(d^2*PI)/4 = [pk*h*(d^2*PI)]/[4*(pk+dp)]

w = (pk*h)/(pk+dp)

Az eredményt méterben kapod, és látható, hogy kerekítve 7,2cm a megoldás.

2016. febr. 23. 18:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már értem :)
2016. febr. 23. 22:17