5000g cukoroldathoz amely 20%-os mennyi vizet és cukrot kell összekeverni? a másik feladat pedig az: Számold ki hány liter vegyszert kell vásárolni 200000 ml 1 térfogat százalékos permetlé elkészítéséhez.

Beteg voltam és most pótolnám a lemaradásomat és nem segítenek elmagyarázni. Próbálgattam megoldani de nem megy.

2016. febr. 14. 13:33
 1/5 Hardy Weinberg ***** válasza:

Az első kérdésben gondolom tömegszázalékra gondoltak, mivel tömeg van megadva. A tömegszázalék azt mutatja meg, hogy az oldat tömegének hány század része az oldott anyag tömege.

Jelen esetben az oldat tömege 5000 g, hogy ez 20 tömegszázalékos legyen ennek a tömegnek a 20/100-ad részét kell bemérni cukorból (oldott anyag), a maradékot (80/100-ad rész) pedig vízből (oldószer).

A térfogatszázalék hasonlót mutat, csak térfogatban számolva.Tehát a 200.000 ml 1/100-ad részét kell bemérni vegyszerből (oldott anyag), a maradék 99/100-ad részét pedig vízből.

Így érted? Menni fog a kiszámolás?

2016. febr. 14. 13:51
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen. Köszönöm a segítséget!
2016. febr. 14. 13:55
 3/5 Minekvan ***** válasza:

5000g tartalmazza a vizet plusz az x cukrot.A cukor tömege a 5000g oldatnak a 20% -át teszi ki, tehát x=(5000/100)*20=1000g.


20000ml=200l oldat tartalmazza a vizet plusz az x vegyszert. A vegyszer tömege 1% az oldatnak, tehát x=(200/100)*1= 2liter

2016. febr. 14. 14:11
 4/5 A kérdező kommentje:

akkor az elsőnél úgy lesz, hogy 20%=x/5000*100

20%=100*x/5000*100

20*5000=100*x

100000=100x /:100

1000=x

2016. febr. 14. 14:13
 5/5 Minekvan ***** válasza:
Mi értelme ezt túllihegni? Egyszerű tömegszázalék számolás, ahogy leírtam. Kiszámolod "valaminek" a százalékát. Például 200kg almából 5% romlott, mennyi ez? (200/100) ez az összes almának az egy százaléka és ezt szorzod 5% és megkapod mekkora tömegű a romlott rész.
2016. febr. 14. 14:25