7. osztály, kémia?
Valaki segítene megválaszolni ezeket? Tudom némelyikre a választ,de jó lenne,ha valaki segítene.
1. Sorold fel elemi részecskék jellemző adatait!
2. Mit jelent,hogy az elektronburok réteges szerkezetű?
3. Egy atom rendszáma 12. Állapítsd meg a protonok és elektronok számát! Hány elektronja és hány külső elektronja van?
na szóval emlékezetből leírva:
proton: egyszeres pozitív töltés, a tömege 1 proton tömeg, az atommagban van.
neutron: semleges töltés, a tömege 1 proton tömeg, szintén az atommagban van.
elektron: 1x negatív töltés, a tömege 1/1860-ad proton tömeg és az atompályán van. (a Rutherford-féle atommodell szerint ott kering). Ha pontosabb adatokat szeretnél, akkor lapozz fel egy négyjegyű függvény táblázatot.
2. Tulajdonképpen ez egyszerűen azt jelenti, hogy az elektronok az atommag körül nem egyenlő távolságra vannak, hanem 2-2 elektron betölt egy atompályát, azok alkotják a héjakat és a héjak alkotják az elektronfelhőt, ami körbe veszi az atommagot. Olyan ez - ha egy egyszerű hasonlattal kellene élnem - mint egy hagyma, aminek ha leveszed a héjait egyre közelebb kerülsz az atommaghoz.
3. ez a legegszerűbb kérdés. Ami a rendszáma az atomnak pontosan annyi proton van benne. Ha a rendszám 12, akkor értelemszerűen 12 a protonok száma. Mivel az atomok semleges töltésűek, ebből rögtön következik, hogy az elektronok száma is 12. (A neutronok számát úgy kapod meg, ha a tömegszámból kivonod a protonok számát). A 12-es rendszámú elem a magnézium, ami a II. főcsoportban van (alkáliföldfémek), így természetesen 2 db külső elektronja van.
Emlékezetből most ennyi.
Ahhoz képest, hogy az előttem lévő 'emlékezetből' írta, szinte mindenre bő, szép és korrekt választ adott. =)
1. Annyi javítandó, hogy az elektron tömege 1/1836 (néhol láthatod még 1/1840-ként feltűntetve).
2. Az igaz, hogy 2-2 elektron épít mindig fel egy atompályát. És ezek az atompályák, hogy pontosak legyünk; alhéjakat alkotnak - úgymint s,p,d és f. Alhéjak pedig alkotják az elektronhéjakat. Míg az első K elektronhéjat mindössze 1 alhéj (1s), addig a második L elektronhéjat már 2 alhéj (2s, 2p) fogja kitenni. Tehát mondjuk egy telített neon nemesgáznak összesen 3 alhéja lesz (1s, 2s, 2p). Harmadik M héjnál már 3 (3s, 3p, 3d) stb.
Ez utóbbi alhéjas tagolódást nembaj ha tudod, úgyis tanulni fogod középsuliba. =)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!