Valaki segítene a kémia házimban (8. osztály)?


Egy lombikban szilárd konyhasó található, amelyre 1 kg 49 tömeg%-os kénsavoldatot öntünk. A keletkezett gázt kivezető csövön keresztül 1 l vízbe vezetjük. A gáz 75%-a feloldódik az adott vízmennyiségben.

a) A lejátszódott folyamat reakcióegyenlete:

b) Számítsd ki az elfogyott konyhasó mennyiségét!

c) Milyen százalékos koncentrációjú sóoldat keletkezett?

d) Mekkora lesz az elnyelt gáz viues oldatának koncenzrációja?


Eddig haladtam vele:

a) H2SO4+2NaCl=2HCl+Na2SO4

b) 585 g NaCl


Valaki segítene a másik két alpontban?



2016. febr. 13. 06:33
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

szia kérdező


ha feltételezzük, hogy a feladat azt akarja tanítani, hogy a gyengébb savat az erősebb kiszorítja a sójából, akkor a feladat írója szándéka szerint a reakció egyenleted helyes.

az a) és b) pont jó.

c) pont.

Mivel 49 m/m%-os kénsavoldatot használtunk, ebből következik, hogy 510 g vizet adtunk a NaCl-hoz. A reakcióegyenletből magad is láthatod, hogy ahány mol kénsavat használtunk, annyi mol Na2SO4 azaz nátrium-szulfát keletkezett. A hozzáadott kénsav anyagmennyisége: 1000 g * 49% = 490 g. M(H2SO4) = 98 g/mol. 490 g / 98 g/mol = 5 mol. M(Na-szulfát) = 142 g/mol. Ebből a keletkezett Na-szulfát tömege: 5*142 = 710 g. Innen számolhatjuk, a Na-szulfát oldat m/m%-os összetételét:

710 g / (710+510) g *100 = 58,20 m/m%. (feltesszük, hogy a konyhasó nem oldódik bele a Na-szulfát oldatunkba).

d) pont.

Ez könnyű. Mivel tudjuk már, h 5 mol H2SO4-et használtunk fel a reakcióegyenletből következik, hogy 10 mol HCl keletkezik. Ha ezt 1 l vízbe vezeted bele, akkor 10 mol/dm3 vagyis 10 M-os oldatod lesz.

Ha szeretnéd, akkor átszámolhatod ezt is m/m%-ra:

10 mol * 36,5 g/mol = 365 g.

365 g / (1000 g + 365 g) *1000 = 26,74 m/m%.

Itt azt a kikötést kell tenni, hogy a víz sűrűsége 1 g/cm3 és a HCl mind beleoldódik (ami ugyebár abszurd... de ebbe ne menjünk bele).

2016. febr. 13. 20:00
 2/3 anonim válasza:
Ha a foszforsavat keverjük h2so4-el akkor létrejön a dinátrium szulfát ami reakcióba lép a levegővel ami redoxidál a papszival és feltölti a fluxuskondenzátort.
2016. febr. 13. 21:43
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha a foszforsavat kevered kénsavval és megiszod vagy a fenekedre kened, akkor mind kettőnknek jó lesz :-)
2016. febr. 19. 12:29