6. o. Arány, arányosság/ford. A. arányos osztás:Szöveges feladatok,5 példa?


1. Egy 12 négyzetméteres(3m x 4m-es) padlószőnyeg ára 32000 FT.Mennyibe kerül 15 négyzetméteres szobába szánt ugyanilyen szőnyeg?Kérem ellenőrzéssel együtt,ha kérhetem a példákat!

2.Tíz köbméter térfogatú jégből elolvadás után 9 köbméter térfogatú víz lesz.Hány köbméter jég elolvadása esetén keletkezik 30 köbm. térfogatú víz?

3.Pista lépéseinek hossza 90 cm,Karcsié 80 cm.Pista az iskolaudvar egyik oldalát 52 lépés hosszúnak méri.Hány lépésnek méri ugyanezt a távolságot Karcsi?

4.A traktor első kerekének a kerülete 120cm,hátsó kerék kerülete 180cm.Hányat fordul a hátsó jerék azon az útszakaszon,amelyen az első kerék 126-ot fordul?

5.Az uszodában a felnőttjegy:800Ft,a diákj:500 Ft.

a.Az elszámoláson kiderült,h ugyanannyi felnőttj-et adtak el,mint diákj-et.Mennyi volt a diákból származó bevétel,ha a felnőttek össz. 49600 Ft-ot fizettek?

b.Máskor azt tapasztalták,h diák,és fenőttjegyből ugyanannyi volta bevétel.Hány fellnőtt váltott aznap jegyet,ha diákj-ből 72-t adtak el?


2010. márc. 30. 17:18
 1/6 anonim válasza:
hohóóó csak nem ez a házi feladat? xD
2010. márc. 30. 17:24
 2/6 anonim ***** válasza:

1.

ha 12 négyzetméteres 32000 FT

15 négyzetméteres x FT


Keresztbeszorzós módszerrel: 15*32000/12 = 40 000 Ft.


A többit ugyanígy.

2010. márc. 30. 17:36
 3/6 anonim ***** válasza:

Vagy ha a keresztbeszorzós módszert nem ismered akkor felírod az aránypárt (ahol / jel a törtvonal), és onnentől egyszerű egyenletmegoldás:


12/15 = 32000/x /*15

12 = 480000/x /*x

12x = 480000/12 -> 40000

2010. márc. 30. 17:46
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:):):)
2010. márc. 30. 17:52
 5/6 A kérdező kommentje:
És annak aki először válaszolt nekem,annak üzenem,hogy nem hiába írtam ezt a kérdést a HÁZI FELADAT KÉRDÉSEK c. rovatba....Mellesleg ebből holnap doga,és nem értettem a péládkat.
2010. márc. 30. 18:10
 6/6 Rebka1001 válasza:
Holnap mi is ebből írunk dolgozatot, és a feladatok amiket írtál, azokat csináljuk mi is, ezek vannak Tk-nk ban!
2013. febr. 21. 18:51