Egy ellenálláshuzalon 12v-os feszültség esetén 30 ma erősségű áram folyik . Mekkora lesz az áramerősség ,ha ezt az ellenálláshuzalt 15 voltos feszültségre kapcsoljuk?
Előre is köszönöm
2016. febr. 10. 18:44
1/1 anonim válasza:
1./
Ha 12 V-os feszültség esetén 30 mA erősségű áram folyik, akkor az ellenállás értéke
R = U / I = 12 V / 0,03 A = 400 Ω.
Ha az ellenállás 400 Ω és a rákapcsolt feszültség 15 V, akkor az áramerősség értéke
I = U / R = 15 V / 400 Ω = 0,0375 A = 37,5 mA.
2./
Úgy is kiszámítható, hogy - mivel az ellenálláshuzal értéke változatlan -, a 15:12 (egyszerűsítve 5:4) arányú feszültségváltozás, (5:4) * 30 mA = 37,5 mA-re változtatja az áramerősség értékét.