Valaki elmagyarázná hogy kell ezt megoldani? (lent)


xnégyzet-4x+4=0

A feladat:Oldjuk meg teljes négyzetté való kiegészítéssel.

Valaki letudja nekem vezetni hogy kell ?



2016. febr. 5. 15:48
 1/7 anonim ***** válasza:

Teljes négyzetté kell alakítani:


=(x-2)^2, tehát (x-2)^2=0, erre x=2 az eredmény

2016. febr. 5. 16:32
 2/7 A kérdező kommentje:
Eltudod lépésenként magyarázni?
2016. febr. 5. 17:02
 3/7 anonim ***** válasza:
Elmagyaráztam lépésenként... Ha pedig nem megy az (a-b)^2 képlet, akkor gyakorold.
2016. febr. 5. 17:07
 4/7 A kérdező kommentje:

De honnan tudod h az x 2?

pl ennél mi az x: xnégyzet-2x-3=0

2016. febr. 5. 17:40
 5/7 anonim ***** válasza:

Nézzünk egy párat:


(x-1)^2=x^2-2x+1

(x+2)^2=x^2+4x+4

(x-2,5)^2=x^2-5x+6,25


Azt érdemes észrevenni, hogy minden esetben a középső (x-es) taggal beszorzott szám fele kerül a zárójelbe.


Tehát a te példádnál (x-1)^2 lesz. Viszont, ha ezt kibontjuk, akkor x^2-2x+1-et kapunk, de nekünk x^2-2x-3 van, tehát le kell vonnunk 4-et. Tehát ennek a négyzetes alakja: (x-1)^2-4. Ezzel ezt az egyenletet kell megoldanunk:


(x-1)^2-4=0

(x-1)^2=4


Itt egyszer x-1=2, tehát x=3

másszor x-1=-2, tehát x=-1.


Érthető?

2016. febr. 5. 17:48
 6/7 anonim ***** válasza:

Lehet másképp is okoskodni. Ha tudjuk, hogy az


x^2+p*x+q=0


alakú másodfokú egyenletnek többszörös gyöke van, mégpedig xp, akkor nyílvánvalóan teljesülni kell az


xp^2=q


egyenlőségnek.


Az említett x^2-4x+4=0 esetben nyílvánvalóan xp=-2, vagy xp=2 adódna ebből. Ránézésre viszont azonnal látszik, hogy xp=2, és ebből már triviális -a gyöktényezős alakből adódóan- hogy az eredeti egyenlet ekvivalens az


(x-xp)^2=0, vagyis most az


(x-2)^2=0


egyenlettel. Vagyis látjuk, hogy egy picit más, ám hasznos módszerrel is célhoz érhetünk.

2016. febr. 5. 18:28
 7/7 anonim ***** válasza:
Le_tudja!
2016. febr. 7. 19:13