Szerves kémia számolás SOS?

Egy telített egyértékű szénláncú primer amin 1 g-jat levegőfeleslegben elégetjük. (21% o2 . 79terfogat% N2) . A füstgáz térfogat%os összetètele 6.89% CO2 12.05% H2O 74.6% N2 6.46%O2. Melyik amint égettük el és hány %os levegőfelesleget alkalmaztunk? Mekkora térfogatú standard álapotú levegőbem égettük el a mintat?

2016. jan. 30. 20:09
 1/4 anonim ***** válasza:

Az amin lehet metil-amin, etil amin, stb. A képlete C(n)H(2n+1)-NH2 azaz C(n)H(2n+3)N

Hacsak a megoldás kell, lehet iterációval számolni, kiszámolod metil-amin -nal, aztán etil-amiddal, aztán kb ki lehet találni, ilyen feladatba nem adnak túl nagy molekulákat.


Megoldás:


Reakcióegyenlet: ( ezt nem egyszerű rendezni, de muszáj :) )


n=1 --> 4 CH3NH2 + 9 O2 --> 4 CO2 + 10 H2O + 2 N2

n=2 --> 4 C2H5NH2 + 15 O2 --> 8 CO2 + 14 H2O + 2 N2

n=3 --> 4 C3H7NH2 + 21 O2 --> 12 CO2 + 18 H2O + 2 N2



4 C(n)H(2n+3)N + (6n+3) O2 --> 4n CO2 + (4n+6) H2O + 2 N2



A gázelegyből a CO2 és a H2O a kiindulási anyagból keletkezik, az arányok mindig ugyan annyi és pont akkora, mint a reakcióegyenletben.



Tehát : 6,89/12,05 = 4n/(4n+6)


0.571784 = (4 n)/(4 n+6)

n = 2.00291

ezt vehetjük 2-nek

tehát a keresett molekula az etil-amin


levegőfelesleg később

2016. jan. 30. 21:45
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod nagyon érthető és jól átláható. :) várom :))
2016. jan. 30. 21:49
 3/4 anonim ***** válasza:

4 C2H5NH2 + 15 O2 --> 8 CO2 + 14 H2O + 2 N2


4 mol etil-amin elégetéséhez kell 15 mol oxigén


M(C2H5NH2)=2*12+5*1+14+2*1= 45 g/mol

M(O2)=2*16=32 g/mol

M(N2)=2*14=28 g/mol


4*45 = 180 g etil-aminhez kell 15*32= 480 g O2

1 g etil-aminhez X g O2



X=480*1/180 = 8/3 = 2,667 g O2


2.6667 / 21% = 12,7 g levegő kell felesleg nélkül



a 6,46% Oxigén felesleghez 6,46%/21%*100 =30,76% felesleg kell


12,7 * 1,3076 = 16,61 g levegő


M( átlagos) = 0,21*32 + 0,79 * 28 = 28,84 g/mol


n= m/M =16,61 / 28,84 = 0,576 mol


[link]


1 mol --> 0,0245 m3

0,576 mol > 0,0245/0,576= 0,04253 m3 = 42,53 dm3


V= 42,53 dm3 standard állapotú levegőben égettük el a mintát

2016. jan. 30. 22:35
 4/4 anonim ***** válasza:

Kicsit hibáztam ,bocs:



1 mol --> 0,0245 m3

0,576 mol > 0,0245*0,576= 0,014112 m3 = 14,11 dm3


V= 14,11 dm3 standard állapotú levegőben égettük el a mintát

2016. jan. 30. 22:48