50 cm3 20 fokos desztillált vízbe 4g kálium permanganátot szórunk. Feloldódik-e az összes só? Ha nem, mennyi marad feloldatlanul?


2016. jan. 27. 00:39
 1/3 A kérdező kommentje:

Ezután az edény tartalmát 50 fokra melegítjük.Még hány g hipermangánt szórhatunk az edénybe, ami feloldódik?

( A KMno4 telített oldata 20 fokon 6 tömegszázalékos, 50 fokon 14,5 tömegszázalékos.

2016. jan. 27. 00:57
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjük a 20°C-os oldattal.

20°C-on az oldat max. 6%-os.

Oldószer: 50 cm3 víz --> sűrűsége: 1g/cm3, tehát a tömege= 50g

oldott anyag: ismeretlen (x g)

oldat tömege: 50+x g

m/m%= m(oldott anyag)/(m(oldat)) * 100

20°C estében ez így néz ki:


6= (x/(50+x))*100

ebből x=3,19 g

Tehát 20°C-on az oldat max. 3,19 KMnO4-et old fel. Tehát nem oldódik fel mind a 4 g amit beleteszünk, feloldatlan marad 0,81g.


Mikor felmelegítjük ugyanígy kell számolni:


14,5=(x/(50+x))*100

ebből x=8,479 g

Tehát a felmelegített oldat max. 8,479 g KMnO4-et old fel, viszont már beleszórtunk a legelején 4g-ot, tehát már csak 8,479-4=4,479g fog pluszban feloldódni.


Remélem érthetően magyaráztam, ha nem, kérdezz nyugodtan.


-B

2016. jan. 27. 11:05
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,megértettem! :)
2016. jan. 27. 15:42