Milyen hosszúságúak az óramutatók, ha végpontjaik 2 órakor 13, és 9 órakor 17 egységre vannak egymástól?


Eddig ezekre jöttem rá: 9 órakor 90°, így a^2+b^2=17^2

2 órakor 60°, így a*b=120.


Hogyan tovább? Kérlek segítsetek. Előre is köszönöm.



2016. jan. 29. 09:27
 1/5 A kérdező kommentje:
Eddig ezeket cosinus tétellel számoltam ki.
2016. jan. 29. 09:49
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A szögek jók.


Az első inkább Pitagorasz tétel, te is lehagytad a szöges részét a koszinusztételnek:

a^2 + b^2 = 17^2


A másodikhoz tényleg a koszinuszételt kell használni:

a^2 + b^2 - 2ab * cos(60°) = 13^2

a^2 + b^2 - ab = 13^2

17^2 - ab = 13^2

ab = 120


Eddig jól csináltad.


Ha hozzávesszük az első egyenletet, akkor egy két változos egyenletrendszert kapunk:

a^2 + b^2 = 17^2

ab = 120


Fejezzük ki b-t a másodikból:

b = 120 / a

(a biztosan nem 0)


Helyettesítsük be az elsőbe:

a^2 + 120^2 / a^2 = 289

a^4 - 289 * a^2 + 14400 = 0


Legyen c := a^2


c^2 - 289c + 14400 = 0


Innen másodfokú egyenlet megoldóképletével megoldod c-re.

A kapott c-ből vagy c-kből kiszámolod a-t.

Abból b-t.

Végül átgondolod, hogy milyen méretbeli összefüggés van az óra mutatói között és azt összeveteted a kapott megoldásokkal. :)


+ ellenőrzés

2016. jan. 29. 12:34
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis trükkel másodfokú egyenlet nélkül is megoldható a feladat.


Induljunk ki innen, ahová a kérdező is eljutott:

a² + b² = 289 (17²)

ab = 120


A második egyenletet 2-vel szorozva

a² + b² = 289 (17²)

2ab = 240


A két egyenletet összeadva a bal oldal teljes négyzet lesz

(a + b)² = 529

Szerencsére a jobb oldal is négyzetszám, így gyökvonás után kapjuk, hogy

a + b = 23


Ezzel a két egyenletünk

ab = 120

a + b = 23

Tehát keresünk két számot, melyek szorzata 120, az összegük pedig 23.


Ehhez írjuk fel a 120 komplementer osztópárjait:

1 - 120

2 - 60

3 - 40

4 - 30

5 - 24

6 - 20

8 - 15

10 - 12


Azt hiszem, ezekből már nem nehéz kibökni azt a párost, melyek összege 23. :-)


DeeDee

**********

2016. jan. 29. 15:32
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Van a munkafüzetünkhöz egy CD, ami tartalmazza a megoldást. Ott az van írva, h 8 és 15 lesz az eredmény. Most kiszámolom az általatok ajánlott módszerekkel a feladatot, és remêlem megkapom ezeket végeredményként
2016. jan. 30. 08:55
 5/5 A kérdező kommentje:
Mindkettőtök módszere bevált ☺ köszi szépen
2016. jan. 30. 09:12