A számok titkosításánál a következő módszert használjuk: kiválasztunk egy számjegyet, ez lesz a titkosítás kulcsa, majd ezután minden számjegy helyett a kulccsal alkotott összeg egyes helyi értéken álló számjegyét írjuk le. Lent?

Egy titkosítással írt lapon a 130 · 50 = 05196 művelet olvasható. Ugyanezen a lapon látható a 96 · 51 = művelet is, de az eredmény sajnos elmosódott. Mit írtak a papírra a művelet eredményeként?
2016. jan. 28. 14:14
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A) Az olvasható szorzás

A szorzandó és szorzó tényezők utolsó számjegyei egyeznek, a szorzat utolsó számjegye 6-tal nagyobb. Mik lehetnek az utolsó számjegyek a valódi szorzásnál?

1*1 = 1 nem jó (1-1 # 6)

2*2 = 4 nem jó (4-2 # 6)

3*3 = 9 JÓ. (9-3 = 6)

Ha a tényezők utolsó számjegyei valójában 3-asok, akkor 7-et kell hozzájuk adni, hogy az összeg utolsó számjegye 0 legyen. (3+7=10)

Ha a szorzat valódi utolsó számjegye 9, 7-et hozzáadva 16 az összeg, ennek utolsó számjegye 6.

- A kulcs tehát: 7.


- Visszakódolva:

1[1] – 7 = [4]

1[3] – 7 = [6]

1[0] – 7 = [3]

és

1[5] - 7 = 1[8]

1[0] - 7 = 1[3]

A valódi szorzás tehát 463 * 83; a szorzatuk pedig 38429.

Ezt kódolva:

[3] + 7 = 1[0]

[8] + 7 = 1[5]

[4] + 7 = 1[1]

[2] + 7 = 1[9]

[9] + 7 = 1[6]

megkaptuk a feladatbeli, kulccsal módosított írású szorzatot.


B) A nem olvasható szorzás:

96 * 51 = ?

[9] – 7 = [2]

[16] - 7 = [9]

és

[15] – 7 = [8]

[11] – 7 = [4]


A valódi szorzás: 29 * 84 = 2436

A 2436 a kulccsal:

[2] + 7 = [9]

[4] + 7 = 1[1]

[3] + 7 = 1[0]

[6] + 7 = 1[3]


A nem olvasható szám: 9103.

2016. jan. 28. 15:56